YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Robotla obezite ameliyatı oldu!
Robotla obezite ameliyatı oldu!
27 Şubat 2013 10:43
Amerikan futbolu milli takım oyuncusu Ercan Gülsever, robotla obezite ameliyatıyla 192 kilodan 119 kiloya düştü.

Kilolarından kurtulmak için ameliyat olmaya karar veren Gülsever, Florence Nightingale Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Yavuz tarafından robotik cerrahi ile ameliyat edildi.

Ameliyattan bir yıl sonra Ercan Gülsever, 192 kilodan 119 kiloya inerek, spor hayatına döndü.

Prof. Dr. Yunus Yavuz, obezite cerrahisinin çok net tanımlanmış sınırları ve standartları olduğunun altını çizerek, şu bilgileri verdi:

''Her obez ameliyat olacak diye bir şey yok. Özellikle diğer bütün yöntemler denenir. Diyet ve sporda başarılı olunmazsa obezite cerrahisi denenir. Belli bir ağırlık seviyesi var. Bunları geçmiş insanlar, vücut kitle indeksi 40'ın üzerine çıkmış, örneğin 1,60 boyunda bir kadın 100 kiloyu geçmişse 'hastalık derecesinde obez demektir ve ameliyat olabilir' anlamına gelir. Şeker, tansiyon, kalp rahatsızlığı, eklem problemleri varsa daha düşük kilolarla da ameliyat olabilir. Ameliyatla sadece obezite değil, aynı zamanda obezitenin getirdiği diğer problemler, örneğin şeker hastalığı düzeltilebilir.''

Obezlerin 15 sene daha erken hayata veda ettiğini kaydeden Yavuz, bir obezin hayatı boyunca şeker hastası olma ihtimalinin, eğer ailede hiç kimsede yoksa, yaklaşık yüzde 25-30 seviyesinde bulunduğunu belirtti.

Yavuz, en önemli sorunların bazılarını ''kalp-damar hastalıkları'', ''damar tıkanıkları'' ve ''kanser'' şeklinde sıralayarak, obezite ameliyatlarının bu kişiler için elzem olduğuna işaret etti. Yavuz, ''Bu cerrahi, sadece kilo hedefli insanları zayıflatma, manken yapma cerrahisi olarak algılanmamalı. Bizim bu hastadaki ve bütün hastalardaki hedefimiz onları sağlıklarına kavuşturmak. Bu bir kozmetik cerrahi değildir. Obezite zaten bir hastalıktır'' ifadelerini kullandı.
 

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler