YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rezalet KKTC'ye uzandı
Rezalet KKTC'ye uzandı
05 Temmuz 2012 07:56
Umut tacirlerinin KKTC’den getirilen sperm ve yumurtalarla aileleri bebek sahibi yaptığı öne sürüldü

Yasa dışı olmasına rağmen SGK’dan da para aldığı belirtilenmerkezleri savcılık incelemeye aldı.

Tüp bebek simsarlarının Türkiye’de yasak olduğu için KKTC’den aldıkları yumurta ve spermlerle aileleri bebek sahibi yaptıkları öne sürüldü. Şüpheliler, vericilerin özelliklerini bir katalogda toplayıp ailelere göstermiş.

BUGÜN’ün gündeme getirdiği tüp bebek soruşturmasında skandalın boyutları sınırlarımızı aştı. Tüp bebek simsarlarının Türkiye’de yasak olması nedeniyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yaşayanlardan aldıkları spermve yumurtalarla, birçok aileyi çocuk sahibi yaptıkları iddia edildi. Türkiye’de başkalarının spermi veya yumurtası ile tüp bebek yapan ve yaptıranlara Türk Ceza Kanunu’na göre ağır hapis cezası uygulanıyor. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bu uygulama serbest.

RENKLİ GÖZ DAHA PAHALI

Tüp bebek simsarlarının bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyenler için KKTC’den spermve yumurta getirdikleri öne sürüldü. Bunun karşılığında ailelerden 100 bin liralarla ifade edilen paralar alındığı iddia edildi. Müfettişlere gelen ihbarlar arasında şoke eden iddialar da yer alıyor. Buna göre, bebek sahibi olmak isteyen anne baba adaylarına Kıbrıs’a gitmeden Türkiye’deki merkezde katalog üzerinden spermve yumurtası kullanılacak erkek ve kadınlar gösteriliyor. Renkli gözlü, sarışın veya anne baba adaylarının isteklerine uygun vericiler için yüksek paralar alınıyor. Seçilen spermya da yumurta Türkiye’ye getirilerek anne adayına tüp bebek uygulaması yapılıyor. Bu tedavi karşılığında da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) para aldıkları iddia ediliyor. TCK’ya göre başkalarının embriyolarıyla çocuk sahibi olmanın suç olduğu belirtilirken, konuyla ilgili şikayetlerin savcılık ve SGKmüfettişlerince incelendiği ifade ediliyor.

HASTA YÖNLENDİRMEK SUÇ

BUGÜN’e açıklama yapan Özel Tüp Bebek Merkezleri Derneği Kurucu Üyesi Cem Akarsu, hasta yönlendirmenin suç olduğunu belirterek “Kanuna göre ister hekim ister bir başkası para karşılığında bir hasta yönlendiremez. Çıkar karşılığında hasta yönlendiriyorsanız bu suçtur” dedi.

Ailelerin kafası karışmasın

Özel Tüp Bebek Merkezleri Derneği Kurucu Üyesi Cem Akarsu, ailelerin kafasını karıştıracak bir durum olmadığını dile getirerek şu tavsiyelerde bulundu: “Aileler ruhsatlı ve Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma izni olan merkezlere başvursun. Tedavilerinin orada yürütülmesi onlar için en sağlıklısı olur. Türkiye’deki merkezler donanımsal açıdan dünyadaki birçok merkezden kurumsal olarak çok iyiler. Hem ekipman açısından hem de doktor açısından bence son derece iyi durumda Türkiye.
(Bugün - Hasan Bozkurt)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler