YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rekor kıran hastalık grip oldu!
Rekor kıran hastalık grip oldu!
08 Şubat 2016 17:07
Sağlık Bakanlığı'nın bu sene en çok görülen hastalıklar araştırmasında başı tabi ki grip çekti. Her iki insandan birinin grip olduğunu belirten uzmanlar ise gribe yakalanmamak için tüketmemiz gereken besinleri anlattı.

Sağlık Bakanlığı'nın bu sene en çok görülen hastalıklar araştırmasında başı tabi ki grip çekti. Her iki insandan birinin grip olduğunu belirten uzmanlar ise gribe yakalanmamak için tüketmemiz gereken besinleri anlattı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 17 farklı il ve 179 farklı hastadan alınan numuneler ile ülke genelinde grip vakalarının artış gösterdiği ortaya çıktı..  

Kış mevsiminin gelmesi ve salgın hastalıkların kendisini göstermesi üzerine, yurt genelinde birçok vatandaş hastanelerin acil servis bölümlerine başvurdu. Domuz gribi adıyla bilinen H1N1 virüsü nedeniyle, altta yatan başka bir hastalığı bulunan yetişkin ve çocuk yaşta olan birçok hasta hayatını kaybetti.  Sağlık Bakanlığı, 11 ile 17 Ocak 2016 tarihleri arasında 17 farklı il ve 179 farklı hastadan numuneler aldılar. İncelenen numuneler, grip vakalarının artış gösterdiğini ortaya çıkardı. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, alınan 3 numunenin ikisinde grip virüsü görüldü.

179 numunenin 37’sinde H1N1 virüsü tespit edildi. Aynı zamanda numunelerin 7’sinde influenza B virüsü ve 64’ünde H3N2 virüsü görüldü.  Pozitiflik seviyesi, yüzde 60 olarak kayıtlara geçti. Grip sezonu başlangıcından bu yana 6 bin 681 numunenin 3 bin 62’sinde grip pozitifliğine rastlandı.  İyi beslenerek Gripten Nasıl Korunur, Grip olmamak için ne yapmak lazım?  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu sene en çok rastlanan hastalıklardan birisi de grip olmuş Neredeyse her iki kişiden birisinde bulunan bu hastalık herkesi perişan etti. Kırgınlık,halsizlik,baş ağrısı,ateş ve benzeri rahatsızlıklarla sağlık kuruluşlarına şikayetler günden güne artıyor.Peki bu hastalıktan korunmak için hangi besinleri tüketmeliyiz ? Hangi meyveler grip düşmanı ?.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Beslenme Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Kürşat Gündoğan, kış aylarında özellikle vücut savunması zayıf kronik hastalar, yaşlılar, hamileler ve çocuklar ile kanser hastalığı nedeniyle savunma sistemi baskılanmış kişilerde ciddi sıkıntılara yol açan gribal enfeksiyonlardan doğal ve düzenli beslenmeyle korutulabileceğini belirtti. Hasta beslenmesi üzerine yurtdışında eğitim alan ve bu konuda bilimsel çalışmalarda bulunan Doç. Dr. Gündoğan, yaptığı açıklamada, öncelikle gribal enfeksiyonlarla ilgili bilgiler verdi ve ardından gribal enfeksiyonlardan iyi beslenmeyle korunma yöntemlerini anlattı.

Doç. Dr. Gündoğan, “Son günlerde gribal enfeksiyon görülme sıklığı giderek artmaktadır. Mevsim şartları, kronik hastalıkların mevcudiyeti, yetersiz ve dengesiz beslenme gribal enfeksiyon görülme sıklığındaki artışların en sık nedenidir. Gribal enfeksiyon insanlar arasında özellikle solunum yolu ile bulaşır. Salgınlar şeklinde görülür ve İnfluenza isimli bir virüs neden olur. Halk arasında domuz gribi olarak bilinen gribe ise İnfluenza A virüsünün bir alt türü (H1N1) neden olmaktadır. Ateş, üşüme, titreme, halsizlik, eklem ağrısı, öksürük gibi bulguları mevcuttur.

Gribal enfeksiyon; şeker, yüksek tansiyon, romatizmal hastalıklar, kronik bronşit, astım, kalp yetmezliği, karaciğer, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklar, yaşlı hastalar, gebeler ve kanser gibi savunma sistemi baskılanmış kişileri daha fazla etkilemektedir. Herhangi bir hastalığı olmayan insanlarda gribe yakalanabilir. Fakat yukardaki hastalıklara sahip kişiler gribe karşı daha hassastırlar. Bu kişilerde solunum yetmezliğine bağlı olarak ölüme götürecek kadar ağır sonuçlar oluşturmaktadır. Son günlerde gribal enfeksiyona bağlı olarak hastaneye yatış miktarında ciddi bir artış söz konusudur. Şu anda hastanelerin tüm servis ve yoğun bakım ünitelerinde ciddi miktarda gribal enfeksiyonlara bağlı yatışlar mevcuttur” dedi.

Salgın şeklinde görülen, ölümlere yol açan gribal enfeksiyonlara karşı vücut savunmamızı güçlendirmemiz açısından beslenmenin çok önemli olduğunu kaydeden Doç. Dr. Gündoğan, beslenmeye dikkatin yanında risk altındaki kişilerin salgın dönemlerinde diğer önlemleri de ihmal etmemesi gerektiğini söyledi.  

“Grip enfeksiyonu esnasında görülen ateşin her bir derece yükselmesi vücuttan yüzde 10 oranında sıvı ve enerji kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle kronik hastalığı olan hastalarda ciddi sıvı kayıpları olmakta, enerji ihtiyacı artmaktadır. Öncelikle bol sıvı alınmalıdır. Vücudu yoracak aşırı yağlı ve hamurlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Kronik hastalıklarda, hastalığın tipi, süresi ve kullandığı ilaçlara bağlı olarak ciddi şekilde mineral ve vitamin depoları azalmaktadır. Enfeksiyon esnasında hastaların gıda ihtiyacı artmakta, mevcut olan depoları hızlıca tüketmektedir. Bu nedenle bu hastaların daha fazla vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç vardır. Savunma sistemini güçlendiren, B vitamini ve mineraller açısından zengin olan: süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir gibi), sebze yemekleri bolca tüketilmeli. Mevsim meyveleri olan portakal, limon, mandalina, elma, kivi, nar gibi meyveler günlük yenmelidir. Bilinmeli ki bu meyveler antioksidan özelliğe sahiptir ve vücudun savunma sitemini güçlendiren A,C ve E vitamini içermektedirler. Bize sorulan en sık sorulardan birisi doğal bitki çaylarının gribe karşı korunma da etkin olup olmadığıdır? Elbette doğal bitki çaylarından özellikle zencefil (zingiber officinale), zerdeçal (curcumin), kekik (Origanum majorana), kuşburnu (Rosa canina), ada çayı (salvia) gibi içecekler savunma sistemini güçlendirerek gribe karşı vücudumuzu korumaktadır. Doğal beslenelim, gripten korunalım.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler