YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Refiye Yılmaz'ın doktorundan şok açıklama
Refiye Yılmaz'ın tedavisinin Amerika'daki bir hastanede 1 milyon dolar karşılığında yapılabileceği haberleri, sosyal medyada geniş yankı buldu. Ancak kızın doktoru Opr. Dr. Cezmi Karaca ve Sağlık Bakanlığı'nın açıklamaları kafa karıştırdı.
Refiye Yılmaz'ın doktorundan şok açıklama
14 Ocak 2013 / 20:00 Güncelleme: 14 Ocak 2013 / 20:30

Türkiye'de en fazla ince bağırsak nakli gerçekleştiren Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Opr. Dr. Cezmi Karaca, Amerika'daki tedavisi için 1 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyuran Refiye Yılmaz'ın şu anda ''ince bağırsak nakli gerektirecek bir durumunun olmadığını'' söyledi.

Karaca, yaptığı açıklamada, sosyal medyada geniş yankı bulan ve ince bağırsak nakli için Amerika'daki tedavi karşılığında 1 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyuran Refiye Yılmaz'ın geçen hafta çarşamba günü hastanelerine başvurduğunu belirtti.

Hastanın kendilerine ince bağırsak nakli adayı olduğunu söylediğini dile getiren Karaca, şöyle konuştu:

''Elindeki belgeleri aldık, muayene ettik. 2008'de Çapa Tıp Fakültesi'nde 'Gardner Sendromu' nedeniyle ameliyat olmuş. Kalın bağırsağının hemen hemen hepsi çıkarılmış, son kısmı ince bağırsağa eklenmiş. Zaman içinde değişik periyotlarda kontrolleri oluyormuş. Hastanın son zamanlarda karın ağrıları zaman zaman da tuvalet düzeninde bozukluk çıkmış. Ameliyat eden doktorlar ince bağırsakları besleyen damarların olduğu yelpazenin içinde bir takım sertlikler hissetmiş ve parça almışlar ve tümör tanısı koymuşlar, sonra da Yılmaz'ın tedavisini planlamışlar. Bu planlamanın içinde bir tedavi şekli var. 'İlerde birgün bağırsak nakli olabilirsin' diye bir cümle konulmuş. Ekip olarak hastayı gördük. 23 yaşında cıvıl cıvıl sağlığı için herşeye değer birisi. Refiye Yılmaz, geçen hafta yaptığımız muayenesine, epikrizine, görüntüleme belgelerine göre ince bağırsak nakli adayı değil. Çünkü bir takım solüsyonlarla destekli olmak üzere ağızdan besleniyor ve tuvalete çıkabiliyor. İstediği belgeyi verip gönderdik. Bugün duyduk ki sosyal medyada kendi dertlerini paylaşmış, bir takım girişimlerde bulunmuş. Biz de böyle bir açıklama yapma gereği duyduk.''

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler