YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazanda sık yapılan hatalar
Ramazan ayı yılın en sıcak aylarına denk geliyor. Bu yüzden sıcaklığın ve nemin vücudu daha fala etkilemesi nedeniyle oruç tutanlar, kendileri için kolay olacak yönetemleri aslında yanlış seçiyorlar.
Ramazanda sık yapılan hatalar
30 Haziran 2014 / 23:39 Güncelleme: 30 Haziran 2014 / 23:50

Hisar Intercontinental Hospital İç Hastalıkları ve Romatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Soy ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, “Bu ay süresince uzun süreli açlık ve susuzluk söz konusu olacağı için, iftar ve sahurda sağlıklı beslenmeye çok dikkat edilmesi; midenin en dinleneceği dönemde yorularak zarar görmemesi ve bu dönemin sağlık problemleri yaşanmadan atlatılması çok önemli” diyor.

Ramazan ayında doğru ve sağlıklı beslenilmemesi ve yeterince sıvı alınmaması halinde su ve mineral kaybı gelişiyor ve bunlara bağlı ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabiliyor.

Ölçüsüz beslenme kilo kaybı nedeni

 

Oruç süresince vücut daha az enerji harcadığı için bazal metabolizma hızı düşüyor. Oruç doğru tutulur, ölçülü ve dengeli beslenmeye devam edilirse kilo almak yerine fazla kilolardan kurtulmak ve ideal kiloya inip bunu korumak mümkün hale geliyor. Ancak, vücut kendini açlık süresine göre programladığı için, iftar ve sahurda ölçüsüz beslenme kilo alımını tetikliyor.
 

İftar sonrası 2-3 ara öğün
 
İftar ve sahur arasında, az ama sık yeme ilkesinin uygulanması gerekiyor. Sahur ve iftarda 2 ana öğün, iftardan sonra ise 1-1.5 saat arayla 2 ara öğün yenmesi öneriliyor. Sahurun ihmal edilmeyip iftarın ikiye bölünmesinin sağlık açısından yararlı olduğu belirtiliyor.

Orucun su ve hurmayla açılmasının, çorba içtikten sonra 10-15 dakika ara verilip ana yemeği bu moladan sonra tüketmenin faydalı olduğuna dikkat çekiliyor. İftar sonrası 1-2 saatlik aralıklarla meyve, sütlü tatlı, kuruyemiş, süt gibi 2 veya 3 ara öğün tüketilmesi öneriliyor.

Okul öncesi çağındaki çocuklar oruç tutmamalı
 
PROF. Dr. Mehmet Soy, “Okul öncesi yaşlardaki çocukların oruç tutması uygun değildir. Çocuğunuz oruç tutmak istiyorsa onu sahura kaldırabilir, 2-3 saatlik veya yarım günlük denemeler yaptırarak tam gün tutmuşçasına sevindirebilirsiniz” diyor.

Kişinin çocukluk döneminden çıkıp yetişkinler grubuna katıldığı dönem olan ergenlik (ergenlik yaşı iklim şartları ile çocuğun biyolojik ve psikolojik yapısına göre değişiklik gösterebilir) çağındaki çocukların oruç tutabileceği belirtiliyor. Okul çağı çocuklarında erkeklerde ortalama günlük 2 bin kalori, kızlarda ise 1700 kalori enerjiye ihtiyaç bulunuyor.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre çocukların 3 ana öğün, 2 veya 3 de ara öğün almaları gerekiyor. Sahurun sonlarına doğru protein ağırlıklı daha tok tutucu gıdalar içeren bir öğün yemelerinin ve gün içerisinde istirahat etmelerinin bu süreci rahat atlatmalarına yardımcı olacağı belirtiliyor.

Harareti azaltacak besinler
 
Su, ayran, maden suyu, karpuz, hoşaf, komposto, ıhlamur ya da kuşburnu gibi bitki çayları.

Taze meyvelerden hazırladığınız az şekerli meyve suları. (Bunları meyvenin posasını atmadan hazırlamak gerekir. Örneğin mürdümerikleri haşlanıp çekirdekleri çıkarıldıktan sonra az şeker veya tatlandırıcıyla tekrar kaynatılıp blender’dan geçirildikten sonra soğuk olarak tüketilebilir.)

Kimler oruç tutamaz?
 
Kan şekeri sıklıkla normalin altına düşenler.

Mide veya onikiparmak bağırsağında ülseri olanlar, ayrıca karaciğer ve böbrek hastalıkları olanlar.

Ensülin veya kan şekerini düşürücü özelliği olan ilaç (oral antidiyabetik) kullanan diyabet hastaları.

Hamileler.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler