YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan'da denetlemeler sürüyor
Ramazan'da denetlemeler sürüyor
31 Temmuz 2012 14:17
Bakan Eker şimdiye kadar olumsuz bir şeye rastlanmadığını söyledi...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ramazan denetimlerinde şu ana kadar kayda değer olumsuz  bir veri gelmediğini söyledi.

Jokey Halis Karataş'a Jokeylikte Üstün Başarı Ödülü veren Eker, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Eker, bir basın mensubunun, Ramazan ayında yapılan gıda denetimlerinin sonuçlarına ilişkin sorusu üzerine, halk sağlığını korumak ve tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak için denetimler gerçekleştirdiklerini anımsattı. Ramazan öncesinde özellikle gıda alanındaki alışverişlerde hareketlilik yaşandığını ifade eden Eker, bu nedenle Ramazan'da özel denetimler yaptıklarını, denetimleri sıklaştırdıklarını kaydetti.

Ramazan'dan önce başlayan ve iki hafta süren denetimlerde şu ana kadar ellerine kayda değer olumsuz bir veri gelmediğini dile getiren Eker, ''Zaten olumsuzluk olduğunda da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Ramazan boyunca da devam edecek ama bununla sınırla değil'' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın damacana sularla ilgili denetimlerinin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine de Eker, toplum sağlığını ilgilendirdiği için suyun ruhsatlandırma ve denetimini Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğünü anımsattı. Eker, bakanlığın denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştığını, gerekli işlemlerin de yapıldığını ifade etti.

İnsanların toplu halde yaşamasından bu yana su ve gıda denetiminin önem kazandığını, stok, raf ömrü ve taşıma gibi unsurların bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirten Eker, tüketicilerin de bu konulara dikkat etmesi ve bilinçli davranması gerektiğini söyledi. Kamu olarak gerekli denetimleri eksiksiz ve netice alacak şekilde yürütmelerinin önemine işaret eden Eker, son yıllarda mevzuatta da iyi bir noktaya gelindiğini kaydetti.

Bu konuda dünyanın en güvenilir ülkelerinin mevzuatının takip edildiğini ve Türkiye'de uygulandığını vurgulayan Eker, ''Bu konuda giderek de artan tüketici bilinci var. Bu da bizim için memnuniyet verici. Özellikle son aylarda bakanlığımızın yaptığı gıda denetimleriyle ilgili, etkin denetim mekanizması yöntemiyle ilgili gerek medyadan gerek kamuoyundan genel olarak aldığımız destek de bizim için son derece önemli. Denetimi etkin ve sürekli kılmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz'' diye konuştu. (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler