YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan Bayramı en çok onları zorluyor
Ramazan Bayramı en çok onları zorluyor
07 Ağustos 2013 10:53
Acıbadem Eskişehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Dinç, Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarının değişmesi, öğün sayısının ve sıklığının azalması nedeni ile insan vücudundaki kan şekerinde dalgalanmaların meydana geldiğini söyledi.

Bu nedenle bayramda aşırı miktarda yemek yemenin ve aşırı şeker tüketmenin diyabet hastalarının kan şekerlerini ayarlamalarını güçleştirdiğini anlatan Dr. Dinç, kan şekerinin yükselmesinin özellikle sıcak yaz aylarında diyabet hastalarında komaya kadar giden bir tablo ortaya çıkardığını kaydetti.

Ramazan Bayramı’nın, en çok diyabet hastalarını zorladığının altını çizen Dr. Dinç, “Şeker, çikolata ve çeşitli tatlıların bol yendiği bu bayramda diyabet hastalarının daha fazla özen göstermesi ve daha dikkatli davranması gerekiyor.” dedi.

Güne kahvaltı ile başlayın

Bayramda yiyecek konusunda nasıl davranılması gerektiğini anlatan Dr. Dinç, unları söyledi: “Bayram sabahı ailenizle birlikte dengeli ve hafif bir kahvaltı yapın. Kızartma, börek, hamur işleri, reçel, bal gibi besinlerden uzak durun. Bu besinler yenildiğinde hızla glikoza çevrilip kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Esmer ekmek, az yağlı ve az tuzlu peynir çeşitleri, tuzsuz zeytin ve mevsim yeşilliklerini tercih edin. Kan şekerinizdeki iniş çıkışları engellemek için günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün olmak üzere beslenmeye özen gösterin.”

"Hastalar, ağır yemeklerden kaçınmalı, tatlı yememeli"

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen şeker, çikolata ve şerbetli tatlıların tüketimine dikkat edilmesi, çevrenin ısrarcı tutumundan, aşırı yeme eğiliminden uzak durulması gerektiğini dikkat çeken Dr. Dinç, “Ramazan ayının sonunda bayramın gelmesi ile birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın Türk misafirperverliği ile sunulması şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturuyor.

Hastalar, bu dönemde de ağır yemeklerden kaçınmalı, özellikle de tatlıları yememelidirler. Tüm gün diyetimizi yaptığımız halde yenen küçük bir parça tatlı bile tüm gün kan şekeri ayarımızı bozabilir. Ancak bayramda da doktorlarına danışarak ve kalori hesabına göre diyet değişim listesini kullanarak, değişik tatları azda olsa tadabilirler.” ifadesini kullandı.

Bol bol su için

Bayram süresince ve bayramdan sonra sıvı alımının artırılması gerektiğini vurgulayan Dr. Dinç, bu bağlamda günde yaklaşık 10- 12 bardak su içilmesi tavsiyesinde bulundu.

Konsantre sıkılmış meyve sularının daha fazla şeker içerdiğinden kan şekerini hızlı bir şekilde yükselttiğini dile getiren Dinç, “Bu nedenle sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlerde ayranı tercih edebilirsiniz. Su metabolizmanın düzenli çalışması ve vücudun işlevlerini yerine getirmesi için son derece gereklidir. Ayrıca fiziksel aktivite artırılarak metabolizmanın hızlanması desteklenmelidir. Bayram ziyaretlerinde yakın yerler için araç kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.”

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler