YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Psikiyatri hastalarıında "egzersiz"in etkileri araştırılacak
Psikiyatri hastalarıında "egzersiz"in etkileri araştırılacak
01 Mayıs 2015 12:25
Mustafa Kemal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencileri ve akademisyenler tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, psikiyatri hastalarında solunum ve gevşeme egzersizlerinin etkisi üzerinde çalışacak.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Psikiyatri Servisinde Yatan Hastalara Solunum ve Gevşeme Egzersizi Projesi"nin TÜBİTAK tarafından onaylandığını belirtti.

Bölüm olarak sadece bel boyun hastalarıyla ilgilenmediklerini dile getiren Korkmaz, psikiyatri, kalp damar cerrahisi, nöroloji ve beyin cerrahisi gibi bilim dallarının alanlarında da çalışabildiklerini kaydetti.

Bu anlamda psikiyatri tanısı konulan hastalarda solunum ve gevşeme egzersizinin öneminin kanıtlandığını dile getiren Korkmaz, "Bunun etkinliğini araştırmak için proje hazırladık. Gergin olduğumuzda başımız, sırtımız ağrır, kaslarımız gerilir. Solunum ve gevşeme egzersizleriyle bu ağrıları azaltırız. Bu proje ile psikiyatri hastalarına da benzer yöntemi uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

MKÜ öğretim görevlisi ve proje danışmanı Özden Canbay da psikiyatri hastalarında solunum ve gevşeme egzersizlerinin tedavi üzerindeki etkisini araştırmak için bu projeyi hazırladıklarını belirtti. 

Çalışmaya 20-45 yaş arası hastaları dahil edeceklerini anlatan Canbay, şunları kaydetti:

"Bazı hastalara öncelikle solunum egzersizi yaptıracağız. Özellikle psikiyatri hastalarında kasılmaların, fizyolojik problemlerin, ruhsal hastalıklarla beraber takip ettiğini biliyoruz. Bu durumda kas ve iskelet sisteminin de etkilendiğini gördük. Buna bağlı olarak hastalarımıza çeşitli gevşeme egzersizlerini öğreteceğiz. Özellikle otonom sinir sistemi çok aktive olduğunda hastaların psikolojik durumları etkilenmekte, hormonal doz durumu ve kaslarında yorgunluk belirtileri görülmekte. Gerçekleştireceğimiz projeyle 30 hastamızı, 'solunum ve gevşeme egzersizi' yöntemini kullanarak 15 seanslık tedavi sürecine alacağız. Böylelikle bu uygulamanın psikiyatri hastalarındaki etkilerini ölçeceğiz."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler