YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Protez kolla ameliyat yargıda
Protez kolla ameliyat yargıda
06 Ekim 2009 08:18
Daha rahat görme hayali kabusa döndü

İzmir'de gözlük kullanmak istemediği için lazer yöntemiyle tedavi olan Funda Kalfa'nın (51) daha rahat görme hayali hüsranla sonuçlandı.
 

Ünlü bir kliniğe başvuran emekli kadına, her iki göze müdahale edileceği, 5 yıl süreyle tam göreceği daha sonra da 0,5'lik gözlük takacağı söylendi. Ancak ameliyattan sonra ummadığı bir sonuçla karşılaşan Kalfa'nın sol gözünde yüzde 90 görme kaybı ve 4 numara astigmat oluştu. Ameliyatı yapan doktorun protez kollu olduğunu öğrenince ikinci bir şok yaşayan talihsiz kadın, hekim hakkında 'taksirle yaralama' suçundan dava açtı.

Yüksek Sağlık Şûrası, şikâyet üzerine tek koluyla göz ameliyatı yapan uzman Dr. Ö.S.'yi, 'müdahale hakkında hastayı bilgilendirmediği' gerekçesiyle kusurlu buldu. Raporu Karşıyaka 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Raporun sonuç bölümünde hastaya uygulanan operasyonun tıbben kabul edilen bir yöntem olduğu belirtildi. Ameliyat sonrası oluşan görme bozukluğunun beklenebilir bir komplikasyon olarak kabul edilebileceği kaydedildi. Ancak hastayı yeterince bilgilendirmediği için doktorun kusurlu olduğuna oybirliğiyle karar verildiği vurgulandı.

Göz hastalıkları uzmanı Dr. Ö.S. ise tek kolunu kazada kaybettiğini, 1970 yılından bu yana ameliyat yaptığını belirterek, "Kolumun protez olması ameliyat yapmama engel değil. Bu şekilde emekli oldum. Tüm hastalarımız da durumu bilir. Hastaya ameliyattan sonra kontrole gelmesi için telefon ettik ama gelmedi ve tedaviyi tamamlamadı." diyerek kendisini savundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler