YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Prostatta ameliyatsız çözüm umudu
Prostatta ameliyatsız çözüm umudu
07 Kasım 2013 09:31
Bir araştırmaya göre, tümörün ne ölçüde saldırgan olduğunu öngören yeni bir prostat kanseri testi, erkeklerin gereksiz yere ameliyat olmasını önleyebilir.

Prostat kanseri İngiltere’de erkekler arasında en sık görülen kanser türü. Her yıl 40 binden fazla kişiye prostat kanseri teşhisi konulurken, 10 bin kişi bu kanserden ölüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü toplantısında sunulan veriler, bir genetik testin saldırgan olanla, yavaş büyüyen tümörleri ayırt edebileceğini gösteriyor.

Prostatı ameliyatla alma kararı, tümör örneğinin mikroskop altında incelenmesiyle alınıyor. Ancak, bu yöntemin kısırlık, iktidarsızlık ve idrar tutamama gibi yan etkileri var. Myriad Genetics firması tarafından geliştirilen test genlerin tümörün içindeki aktivite düzeyine bakıyor.

İngiltere Prostat Kanseri Vakfı Araştırma Müdürü Dr Iain Frame yeni yöntem hakkında "Agresif prostat kanserini, olmayandan ayırt etmek için etkili bir test geliştirilmesi hastalıktan etkilenmiş olanlar için bir dönüm noktası olabilir Bu çalışmanın sonuçları kesinlikle ilgi çekici. Biz bu alandaki gelişmeleri büyük ilgiyle izleyeceğiz" dedi.

İngiltere Kanser Araştırma vakfı Başkanı Dr Harpal Kumar ise, "Agresif ve yavaş büyüyen tümörleri ayırt edebilmek prostat kanseri tedavisinde önemli bir adım atmanıza yardımcı olacaktır" diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler