YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Prof. Dr. Canan Karatay'dan yumurta uyarısı!
Prof. Dr. Canan Karatay'dan yumurta uyarısı!
10 Ekim 2017 16:47
Sık sık verdiği demeçler ile gündem haline gelen Canan Karatay yataklar konusunda yaptığı açıklamanın ardından şimdi de yumurtaların pişirilme şekli ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Verdiği demeçler ile sürekli gündem haline Canan Karatay'ın yatakla ilgili verdiği demeçlerin ardından şimdi de yumurtaların pişirilmesi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

PİŞİRİLME ŞEKLİNE DİKKAT EDİLMELİ!

Prof Dr. Canan Karatay yumurtanın pişirilme şekline dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Pişirilme şekillerine dikkat edilmeyen yumurtanın sağlığa fayda sağlamak yerine zararlı olabileceğini belirtti. işte Karatay’ın yumurtanın pişirilme şekli ile ilgili tavsiyesi…

YARARINDAN ÇOK ZARARI OLUR

Prof. Dr. Canan Karatay, fazla pişirilmiş yumurtanın faydasını kaybettiğini, sağlığa yararından çok zararı olabileceğini açıkladı.

YUMURTANIN SARISI PİŞMEKTEN GRİLEŞMİŞ İSE...

Yumurtanın sarısının etrafı fazla pişmekten grileşmiş, yeşillenmiş ise o yumurta sağlığınız için zararlı hale dönüşmüştür. O yumurta dünyanın en iyi tavuğunun yumurtası bile olsa Omega-3 yağı, trans yağa dönüşmüş demektir. Bu durumda yumurta size yarardan çok zarar verecektir.
 
İŞTE CANAN KARATAY'IN VERDİĞİ PİŞİRME ÖNERİSİ
 
"Yumurtalar özellikle kayısı kıvamında olmalı ya da tereyağında düşük ısıda katılaştırılmadan hafifçe pişirilmelidir. Çünkü yumurta uzun süre haşlandığı zaman, sarısının etrafında gri-yeşil bir renk oluşmakta ve ağzımıza aldığımızda dağılıp un ufak olmaktadır.
 

pismis-yumurta-canan-karatay.gif


Aşırı pişirilme ve haşlanma sonucu, doğallığını kaybetmiş olan yumurta sarısı içinde bol miktarda trans yağ meydana gelmiştir. İşte, asıl sağlığa zararlı olan doğal yumurtanın kendisi değil de, kötü pişirilme sonucu ortaya çıkan trans yağlardır. 
 
Bu nedenle, yumurta pişirilirken yüksek ısıda yandığı ya da kızartıldığı zaman da, aynı şekilde doğallığını kaybettiğinden ve bol miktarda trans yağ meydana geldiğinden sağlığa zararlı ve tehlikeli bir hale gelir."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler