YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pişirmeden ye, sağlıklı kal!
Pişirmeden ye, sağlıklı kal!
Pişirmeden ye, sağlıklı kal!
29 Haziran 2008 / 08:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Yoğurtlu bir İskender'e hangimiz hayır deriz? Ya da ağızda lokum gibi eriyen zeytinyağlı taze fasulyeye. Ama Uma Thurman, Demi Moore ve Natalie Portman gibi ünlüler bunların hiçbirini yemiyor. Çünkü onlar dünyada 2000 yıllarından beri ilgi gören Raw Food (Canlı/Çiğ Gıdalar ile Beslenme)'yi yaşam felsefesi olarak kabul etmişler. Her ne kadar biz etçil bir toplum olsak da bu akım ülkemizde de ilgi görüyor. Dünyanın pek çok yerinde beslenme konusunda araştırmalar yapan ve kendisi de 10 yıldır çiğ sebzelerle beslenen Nevşah Fidan (33) “Raw Food” (Canlı/Çiğ Gıdalar ile Beslenme) adlı dördüncü kitabında birçok çiğ gıdadan hazırlanmış yemek tariflerini ve çiğ beslenmenin yararlarını anlatıyor.


VEJETERYANLAR İÇİN BİRE BİR


Çiğ beslenme denince kastedilen pişirilmemiş sebzelerle beslenme. Et zaten ölü kabul edildiği için bu beslenme türünde otomatikman vejeteryan oluyorsunuz. Canlı (pişirilmemiş) beslenmenin kanser başta olmak üzere tüm hastalık ve rahatsızlıkları bedenden temizleme özelliğine sahip olduğunu belirten Fidan, “Canlı beslenmenin tamamen bir yaşam felsefesi olması gerekir. Ne kadar canlı gıda ile beslenirsek içimize o kadar can yani yaşam enerjisi dolar” diyor. Aslen mimar olan Fidan, “Lise yıllarında Amerikan Koleji'nde okurken beslenmeyle çok ilgiliydim zaten. Genel olarak da canlı gıdalara meraklıyım. Sonra araştıra araştıra buldum ki 1940'lı yıllarda ABD'de bir kadın bu tür canlı gıdalarla beslenerek kanseri yenmiş. Bir insanın özellikle fiziksel sağlığının en üst noktaya varması canlı gıdalarla mümkün. İşte bunlarla ilgili çeşitli kurslara gittim. İki yıldır da bu beslenmeyle ilgili eğitimler vermeye başladım” diye anlatıyor bu akımla nasıl tanıştığını.


SEBZELER ZİNHAR PİŞMEYECEK


Dünyanın pek çok yerinde özel restaurantları ve yemek tarifleri olan, Hollywood'un yeni beslenme felsefesi “Raw-Food” sebze ve meyveleri pişirmeyerek enzimlerini öldürmeme ve oksijen miktarlarını düşürmeme temeline dayanıyor. Fidan kanser, lösemi gibi 40'ın üzerinde hastalığın oksijenli ortamda bulunmadığını, gıdalardan ne kadar çok oksijen alınırsa hastalık riskinin o kadar düştüğünü iddia ediyor. Çiğ sebzelerin enzim bakımından zengin olduğunu anlatan Fidan, bunların sindirimin gerçekleşmesinde önemli rol oynadığını hatırlatıyor. Pişmiş gıdaların yüzde 75'i öldüğü için daha çok yemek yediğimizi ifade eden Fidan'ın kitabında Meksika, İtalya, İspanya, Çin, Akdeniz, ve Arjantin'den birçok yemeğin tarifi yer alıyor.


Pişirmeden yemek nasıl yapılır?


Kremalı Ispanak Çorbası: 10 yaprak ıspanak, yarım avakado, sevdiğiniz baharatlardan az bir miktar, tuz, iki bardak su..... Ispanak yapraklarını ve avakadoyu iyice yıkadıktan sonra, üzerine iki bardak suyu ilave ederek blenderdan geçirin. Yeteri kadar tuz ve baharatları ilave ederek servis edin.


Coleslaw Salatası: 3 adet havuç, 1/2 kırmızı lahana, 1/2 beyaz lahana, 10 adet ceviz, yarım çay bardağı zeytinyağı, tuz, baharatla... Havuç, kırmızı ve beyaz lahanayı yıkayın. Havuçları rendeleyin. Kırmızı ve beyaz lahanayı kıyın ve blenderdan geçirin. Bir gece çnceden suda bekletilen cevizlerin zarlarını soyun ve blenderdan geçirin. Zeytinyağı, tuz ve baharatları ekledikten sonra tüm malzemeyi karıştırıp servis yapın.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler