YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Philip Morris gibi üreticiler bu gerçeği kamuoyund
Philip Morris gibi üreticiler bu gerçeği kamuoyund
Philip Morris gibi üreticiler bu gerçeği kamuoyund
25 Ağustos 2008 / 13:33 Güncelleme: 25 Ağustos 2008 / 00:00

Aralarından Philip Morris'in de bulunduğu dünyanın önde gelen sigara üreticilerinin, 40 yılı aşkın bir süredir, sigaradaki radyoaktif 'polonyum 210' maddesine ilişkin yaptıkları araştırmaları kamuoyundan gizledikleri ortaya çıktı.


Amerikan Kamu Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre aralarında dünyanın en büyük sigara üreticilerinden Philip Morris’in de bulunduğu birçok tütün şirketi, sigarada bulunan radyoaktif madde 'polonyum 210' üzerinde 40 yıl içerisinde bin 500’ün üzerinde deney yaptı.


Dergiye göre tütün üreticileri, radyoaktif maddeyi tütün yapraklarından ayırmak için, yıkama, genetik değişiklik, farklı filtre kullanımı gibi pek çok yöntem denedi, ancak şu ana kadar hiçbirinde başarılı olunmadı.


Uzmanlar, 'uyuyan devi uyandırmaktan' çekinen sigara üreticilerinin polonyum 210'un sağlık üzerindeki etkileri hakkındaki bulgularını yayınlamayı reddettiğini iddia ediyor.


Polonyum 210'un sadece ABD'de akciger kanseri vakalarının yüzde birinden sorumlu olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı tüm dünya ile oranlandığında bu radyoaktif maddenin yılda 11 bin 700 kişinin ölümüne sebep olduğu öngörülüyor.


LİTVİNENKO'NUN DA KATİLİ


Londra'da sürgünde yaşayan eski Rus ajanı Aleksander Litvinenko'nun 2006 yılında zehirlenerek öldürülmesinde de polonyum 210 maddesi kullanıldığı ortaya çıkmış, dava İngiltere ile cinayetten sorumlu tuttuğu Rusya arasında iplerin gerilmesine neden olmuştu.


GAZETEPORT

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler