YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel hastanelerin SGK'dan talebi
Özel hastanelerin SGK'dan talebi
31 Ocak 2012 07:38
Özel hastanelerin SGK ile yaptığı son pazarlığın detayları belli oldu.

İstanbul’daki büyük özel hastanelerin muayene ve tetkik ücretlerinden aldığı yüzde 70’lik farkın tamamen kaldırılmasını istediği ortaya çıktı.

Özel hastaneler yeni sözleşme için SGK'ya iki ayrı talepte bulundu. Büyük hastaneler hastalardan yüzde 70'ten daha fazla katkı payı almak, küçükler ise fiyatlarına zam yapmak istediler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile özel hastaneler arasında yaşanan sözleşme pazarlığında büyüklerle küçükler arasında talep farkı oluştu. Büyük özel hastaneler yüzde 70'lik sınırlamanın kaldırılmasını isterlerken küçükler Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) muayene, tetkik ve tedavi ücretlerinin yükseltilmesi talebinde bulundular. SGK ile hastaneler arasındaki görüşmeler 5 Şubat'a kadar devam edecek. 6 Şubat'tan itibaren ise yeni sözleşmeler devreye girecek.

Özel hastane yöneticileri ile SGK yetkileri arasında Antalya'da 4 gün süren görüşme maratonu sona erdi. Yapılan pazarlık görüşmelerinde, İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye'nin birkaç ilinde faaliyet gösteren A sınıfı büyük özel hastaneler SGK'ya ilginç bir teklif sundu. Mevcut uygulamaya göre tüm özel hastaneler SUT'ta belirtilen muayene, tedavi ve tetkik ücretlerinin en fazla yüzde 70'i kadar hastalardan ilave ücret alabiliyor.

SINIRI TAMAMEN KALDIRIN

Büyük özel hastaneler SGK'dan söz konusu yüzde 70'lik oran sınırlamasının tamamen kaldırılmasını istediler. Hastane yöneticileri bu talepte bulunurken gerekçelerini şu sözlerle açıkladılar: "İstanbul'da şartlar Anadolu'dan çok çok farklı. İstanbul'da maliyetler hem çok yüksek hem de İstanbul halkının önemli bir bölümünün gelir düzeyi özel sağlık harcamalarını finanse edebilecek boyutta. Yüzde 70 sınırlamasını kaldırın, varlıklı hastalarımıza sunduğumuz hizmetlerin bedelini kendi maliyetlerimiz ölçüsünde bu hastalarımızdan tahsil edebilelim. Aksi halde bu hastalarımızdan da en fazla yüzde 70 katkı payı alıyoruz ki bu durum mali yönden ayakta durmamızı zorlaştırıyor."

YÜKLÜ CEZALARDAN KURTULACAKLAR

SGK'nın bu talebi kabul edip yüzde 70 sınırını A sınıfı hastaneler için kaldırması halinde büyük özel hastanelere giden SGK'lılar buralarda aldıkları hizmetler için büyük miktarlarda muayene, tedavi ve tetkik ücreti ödemek durumunda kalacaklar. Sınırın kalkması halinde bu hastaneler SGK hastalarından aldıkları fazla ücret nedeniyle cirolarının yüzde 20'sine varan oranlarda yüklü cezalarla karşılaşmaktan da kurtulacaklar.

ANADOLU'DAKİ HASTANELER MEMNUN

Anadolu'daki hastaneler ise yüzde 70'lik sınırlama konusunda herhangi bir şikayetlerinin olmadığını belirtirlerken SUT'ta yer alan fiyatların yükseltilmesi talebinde bulundular. Hizmetler karşılığında SGK'nın ödediği fiyatların 6 yıldır aynı seviyede kaldığını, buna karşılık maliyetlerinde ciddi artışlar olduğunu belirten bu hastanelerin yöneticileri, fiyatlara enflasyon oranında zam istediler. Hastanelerin bu istekleri karşılanırsa özel hastanelere hem SGK daha fazla para ödemek zorunda kalacak hem de bu hastanelere giden vatandaşın cebinden çok daha yüksek hastane masrafları çıkacak.

BÜTÜN BRANŞLARI AÇACAKLAR

Edinilen bilgilere göre, halen büyük bölümü İstanbul'da olmak üzere Türkiye genelinde 22 tane A sınıfı özel hastane bulunuyor. Bu hastaneler sadece birkaç branşta SGK ile anlaşma yapıyor. Yüzde 70 sınırlamasının kalkması halinde bütün branşların SGK hastalarına açılabileceği belirtildi. Türkiye'deki özel hastane sayısı ise 500'ü geçiyor. Sağlık hizmetlerinin yaklaşık yüzde 30'unu gerçekleştiren bu hastanelerin büyük çoğunluğu SGK hastaları sayesinde ayakta durabiliyor. (Bugün)
 

kimin gelir seviyesi yüksek istanbuldakilerin mi?
 // hazel macit
ya istanbulda gelir seviyesi yüksek filan değil bir iş umudu olduğu için millet istanbulda doğuda fabrikalarmı var tekstil mi var istanbulda yaşayan milletin çoğu doğudan göçme ve yazları yine eş ve çocuklar memlekette yazlıkçı kışlıkçı gibi istanbulda hayat doğudan bilakis daha pahalı çünkü doğal gaz elektrik su telefon internet kira ulaşım okul hastalık çocuk derken yemeye para kalmıyo millette açlıktan ölmeyecek kadar yiyor asgari ücret emekli maaşı k...
31 Ocak 2012 17:16
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler