YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otizme snoezelen ile tedavi
Otizme snoezelen ile tedavi
15 Ağustos 2016 16:10
Otizm, sosyal iletişimde zorluk yaşayan asperger hastaları, dil ve bilişsel gelişim geriliği yaşayanlar, beyin hasarlı hastalar, Snoezelen terapi ile rehabilite ediliyor. "Snoezelen" çocukların duyu organları güçlendiriliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezinde uygulanan "Snoezelen" terapi ile otizm, asperger, beyin hasarı ve gelişim geriliği gibi nedenlerle sorun yaşayan çocukların duyu organları güçlendiriliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, otizm, sosyal iletişimde zorluk yaşayan asperger hastaları, dil ve bilişsel gelişim geriliği yaşayanlar, beyin hasarlı hastalar, Snoezelen terapi ile rehabilite ediliyor.

Rahatlama ve gevşeme anlamına gelen Snoezelen terapi yöntemi ile hastalar sözel iletişime gerek duyulmayan bir yöntemle tedavi olanağı buluyor.

Terapi ile beş duyu organı olduğundan daha fazla hassas ya da eksik olan hastaların duyuları tamamlanıyor. Hastalar için özel odalar hazırlanıyor. Bu odalarda duyusal problemlerin neden olduğu bazı durumları gidermek için aydınlatma efektleri, renk, ses, müzik ve kokular kullanılarak duyular uyarılıyor. Özellikle otistik hastalarda daha çok fayda sağlayan terapi ile aşırı bir rahatlama elde ediliyor ve hastaların duyu organları güçlendiriliyor.

Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapisti Hasan Çelik, Snoezelen terapi sayesinde beynin farklı bir dünyaya açıldığını belirterek, yöntem hakkında şu bilgileri verdi:

"Beş duyu organında sorun olan hastalar için kullandığımız bu yöntem ile hastaları özel odaya alıyoruz. Hasta bazen balon tüpüne, fiber ışıklara sarılarak efekt, renk girdisi ve görüntü girdisini alıyor. Duvarlarda kullandığımız dokular ile dokunsal duyuları alabiliyor. Zemindeki minderler ile de denge sağlamayı hissediyor. Örneğin balon tüpüyle renklerin ayrımına varıyor, kırmızı olunca kırmızı, mavi olunca mavi diyor. Bu tarz görme duyusu eksik olanların görme duyusu tamamlanıyor. Stresi ve anksiyetesi olan çocuklar bu odadan rahatlamış olarak çıkıyor."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler