YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ötanazi tartışılıyor
Ötanazi tartışılıyor
20 Ağustos 2014 17:31
Kanada Tıp Derneği’nin genel kuruluna ötanazi tartışmaları damgasını vurdu.

Yaşlılık ya da ölümcül bir hastalık nedeniyle yatağa bağımlı kalan hastaların, kendi istekleri ve doktor kontrolü altında ölmek istemeleri, 3 günlük toplantı boyunca tartışıldı.

Kanada halkının ötanazi konusuna itiraz etmeyeceğini savunan Kanada Tıp Derneği (CMA) Başkanı John Haggie, palyatif bakımın yeteri kadar uygulanamadığını ve ölümü bekleyen hastaların bakıldığı tesislerden her eyalette bulunmadığını hatırlattı.

Toplantıya Toronto’dan katılan Dr. Suzanne Strasberg, aile hekimlerinin yaşlanan ve ölümcül hastalığı bulunan kişileri özel doktorlara devretmelerinin yanlış olduğunu, aile hekimlerinin hastalarının bu zor dönemlerinde de yardımcı olabilmeleri için eğitim almaları gerektiğini anlattı. “Bizim görevimiz, hastalarımızın ağrılarını dindirmek ve acılarını hafifletmek” diyen Dr. Strasberg, meslektaşlarından büyük alkış aldı.

“Nüfusun yüzde 20’sinin aile hekimi yok”

Ülke genelinde aile hekimi olmayanların, nüfusun yüzde 20’sine ulaştığına işaret eden bazı doktorlar ise bu nedenle palyatif bakımların uzmanlarca yapılmasının gerektiğinde ısrar etti. Genel kurulda konuşan bir başka doktorsa evcil hayvanların bile sahiplerinden daha onurlu ve insani şartlarda öldüklerini ileri sürerek ötanazinin yasal hale getirilmesini istedi.

Genel kuruldaki tartışmalardan sonra, doktorların ölümcül durumda olan hastalara, onların talebi ve kendi vicdanlarına göre tıbbi ölüm yardımı sağlaması konusunda oylama yapıldı. Oylamada, katılımcıların yüzde 90'ının evet oyu kullanması üzerine teklif kabul edildi.

Kanada Tıp Derneği, ötanaziyi “ölüm talebinde tıbbi yardım” ve “hekim destekli intihar olarak” tanımlıyordu. Genel kurulda alınan karar sonrası, Kanada’da ötanazi konusunda yasal düzenleme yapılması bekleniyor.

 

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler