YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oruçluyken susuzluk çekmemek için neler yapılmalı?
Oruçluyken susuzluk çekmemek için neler yapılmalı?
18 Haziran 2015 07:11
Sıcak yaz günlerinde oruçluyken susuzluk çekmemek için neler yapılmalı? Bu sene vücudumuzun suya en çok ihtiyaç duyduğu yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında en çok zorlanılan konu susuzluk.

Peki ihtiyaç olan suyun yokluğunu, Ramazan ayında nasıl daha az hissedilebilir? Oruçlu iken susuzluk çekmemek ve Ramazan'da daha az susamak için neler yapılmalı?

İşte susuzluğunuza çare olacak beş öneri:

AZAR AZAR SU TÜKETİMİ

İftar ve sahur arasındaki zamanda azar azar su içerek vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarının bölüştürülmesi yararlı olacaktır. Halk arasında yaygın olan iftar ve sahur vakitlerinde bri anda litrelerce su tüketmek doğru değildir.

KAHVE VE ÇAYDAN VAZGEÇİN

Kahve ve çay tüketiminin çok fazla olması oruçlu olmadığınız günlerde de sizi susatır. Bu sebeple iftar ve sahur arasında çay ve kahve tüketimini azaltılmalıdır.

SAHURDA AŞIRIYA KAÇMAYIN!

Sahurda ne kadar çok yemek yenilirse ertesi gün o kadar az acıkacağınızı düşünmek yanlıştır. Sahurda çok fazla yemek tüketildiğinde ertesi gün hissedilen su ihtiyacı da bir o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden sahur zamanı hafif gıdalar tüketmeye, kızartmalardan ve tuzlu, ağır yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterilmelidir.

FİZİKSEL AKTİVİTELER!

Oruçlu kalınan süre zarfında vücutta su sarfiyatına neden olacak ve susuzluk hissedilmesini sağlayacak fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

KIYAFETLER!

Hafif kıyafetler giyinip, serin ortamlarda bulunmakta susuzluğu azaltmaya yardımcı olur. Vücut su ihtiyacını sadece su ile karşılamamaktadır. Meyvelerden ve sebzelerden de belli miktarlarda su alınmaktadır. Bu yüzden iftar ve sahurda tüketilen yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak gıdalar olması gerekir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler