YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organlarıyla 4 kişiye umut oldu
Organlarıyla 4 kişiye umut oldu
16 Temmuz 2014 03:59
Manisa’da beyin ölümü gerçekleşen 68 yaşındaki kişinin organları 4 kişiye nakledilecek.

Salihli ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen İsmail Fahri Demirel’in (68) organları 4 kişiye umut oldu.

Taytan köyünde ikamet eden ve 3 gün önce beyin kanaması sonucu Turgutlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Demirel'in beyin ölümü gerçekleşti.

Hastane yetkilileri organ bağışı konusunda görüştükleri aileyi ikna etti. Ailenin ikna olması üzerine 8 torun sahibi Demirel’e organ doku testleri yapıldı ve Ankara'da bulunan Türkiye Organ Nakli Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçildi.

İsmail Fahri Demirel’in organlarından karaciğerinin Ege Üniversitesi'nde nakil bekleyen 2 hastaya, böbreklerinin de İzmir Bozyaka Devlet Hastanesi'ndeki 2 hastaya uyum sağladığı belirlendi. Yaklaşık 5 saat süren operasyonun ardından alınan organlar bağış bekleyen hastalara nakledilmek üzere için yola çıktı.

Organları bağışlanan Demirel’in oğlu Halil İbrahim Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Babamızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Onun organlarını bağışlayarak çok doğru bir karar verdiğimize inanıyoruz. Onun organlarıyla hayat bulacak hastalara uzun ömürler diliyoruz” dedi.

Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Sabri Taşçıoğlu da “Aile ikna edilerek organların 4 kişiye umut olmasını sağladık. Manisa'da 2014 yılının ilk organ naklini gerçekleştirdik. Büyük çaba sarf eden ekibimize, bu hayırlı işe evet diyen ailemize ve organ alımını gerçekleştiren personelimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler