YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organları 3 hastaya umut olacak
Organları 3 hastaya umut olacak
02 Eylül 2014 05:55
Beyin kanaması nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen Hakkı Gül'ün bağışlanan organları, Erzurum ve Samsun'daki hastalara nakledilecek.

İstanbul'da ikamet eden ve tatil için memleketi Giresun'a gelen 61 yaşındaki Gül, bir süre önce rahatsızlanınca Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesine getirildi. Yoğun bakıma alındıktan bir süre sonra beyin ölümü gerçekleşen Gül'ün karaciğeri ve sağ böbreği hava ambulansıyla Erzurum Atatürk Üniversitesine, sol böbreği ise 112 Acil ambulansıyla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesine gönderildi.

Giresun İl Organ Nakli Koordinatörü Adem Kırca, yaptığı açıklamada, Gül'ün 26 Ağustos Salı günü bayılma şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Yapılan tetkiklerde Gül'ün hipertansiyona bağlı beyin kanamasının tespiti sonucunda yoğun bakıma alındığını belirten Kırca, şunları kaydetti:

"Yoğun bakımda tedavileri sürerken 31 Ağustos Pazar itibarıyla yaptığımız tahlillerde beyin ölümünü tespit ettik. Bunu tespit ettikten sonra yakınlarıyla organ nakli koordinatörlüğü olarak irtibata geçtik. Aile yakınları sağ olsunlar çok büyük bir duyarlılık gösterdi, organlarının bağışlanmasına razı oldu. Bu vesileyle büyük bir insanlık örneği gösteren aileye çok teşekkür ediyorum."

Adem Kırca, bağışlanan karaciğer ve iki böbreğin hastalara ulaştırılması için çalışmalara başladıklarını ifade ederek, "Ölümün kıyısında olan 3 insanımıza hayat bahşedilmiş oldu. Organ bağışıyla 3 insanımız normal insanlar gibi aramıza geri dönecek ve yaşamaya devam edecekler" diye konuştu.

 

AA

Etiketler: ,
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler