YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Organik tavuk imkansız"
"Organik tavuk imkansız"
03 Şubat 2015 16:52
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, organik tavukçuluğun yoğun üretimde imkansız olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, son zamanlarda ‘organik’ adı altında çok yüksek fiyatlara piliç veya tavuk eti satıldığını hatırlattı.

Türkiye’de organik tavuk olmadığını bildiren Prof. Dr. Kutlu, “Organik tavuk belki araştırma bazında kolay, ancak seri üretimde, marketlerde, satış noktasında organik ürün vermek oldukça zor hatta imkansız bir faaliyet. Çünkü bu konuyla ilgili olan mevzuata göre, organik hayvansal üretimde kullanılacak hayvanların ve yemlerin öncelikle organik olması gerekiyor.

Türkiye'de organik denilebilecek çiftlik hayvanlarını ancak ve ancak dağa yakın etek bölgelerde, geçit bölgelerinde, orman kenarlarında bulmak mümkün. Onun dışında geniş üretim alanlarında, Ege, Marmara, Çukurova ve İç Anadolu gibi modern tarım uygulamalarının yapıldığı, kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanımının yaygın olduğu bölgelerde yetiştirilen hayvanların ve yemlerinin organikliğinden söz etmek mümkün değil" dedi.

"Organik olmaları imkansız"

Tavukçulukta da çok değişik organik ürünler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, şöyle devam etti:

"Etiket fiyatlarına baktığımız zaman dudak uçuklatan rakamlarla satışa sunulduğunu görüyoruz. Bu ürünlerin mevzuata göre organik olmaları hemen hemen imkansız. Bu ürünlerin organik olduğu belgesi veya sertifikası yok. Yalnızca adı var, üreticiye güvenmekten başka şansınız yok. Modern tarım tekniklerinin uygulandığı ülkemizde organik yem üretimi yapılamamaktadır. Hayvan materyali organik olduğu iddia edilse dahi elde edilen hayvansal ürünün organik olması mümkün değil. Mevzuata göre üretimi yapılan piliç, tavuk eti veya yumurtasının organik olabilmesi için pek çok koşul var. İlk iki koşul yemin ve hayvan materyalinin organik olması. Maalesef ülkemizde bunun ikisi de yok."

"Açık alanda yapılan da değil"

Ülkemizde açık alanda veya merada yapılan tavukçuluğun da organik tavukçuluk gibi algılandığını veya bu yönde algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu,  "Ürün organik olarak tanıtılmakta, çok yüksek fiyatlarla pazarlanmakta. Tüketici istismarı olarak da nitelendirilebilecek bu olay, sağlıklı tavuk eti tüketimine de darbe vurmaktadır. Nerede yetiştirildiği, hangi hijyen koşullarında yetiştirildiği, kesilip tüketiciye ulaştırıldığı bilinmeyen bu ürünlere güvenli gıda demek mümkün değil. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda bu tür ürünlerin ciddi mikrobiyolojik riskleri taşıdığı da saptanmış.”

Hormon, antibiyotik kullanımı

Tavukçuluk sektöründe hiç bir zaman ‘hormon’ kullanılmadığının altını çizen Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, dünyada ve Türkiye’de seri üretim yapılan işletmelerde hormon kullanımının mümkün olmadığını söyledi.

Uzun yıllar ıslah çalışmaları sonucu elde edilen çabuk gelişen ve büyüyen hibritlerle üretimin yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Kutlu, “Piliç eti sektöründe hormon uygulaması dünyada hiçbir yerde yok. Hormon uygulaması olabilmesi için hormonların hayvanlara tek tek enjeksiyonla verilmesi gerekir. 50-100 binlik hayvan kapasitesine sahip bir kümeste tek tek hayvanlara hormon uygulaması yapmak ekonomik olmadığı gibi doğru bir sonuç alınabilecek işlem de değildir" diye konuştu.

Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, üretim süreci kontrol altına alındığı için çok daha güvenli olan markalı ürünlerin tüketilmesini tavsiye etti.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler