YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organ Bağışı Haftası'nda Farkındalık Seminerleri!
Organ Bağışı Haftası'nda Farkındalık Seminerleri!
05 Kasım 2015 15:18
Organ bağışı hayat kurtarır sözünün gerçekliği başa gelinmeden bilinmesede organ bağışında bulunmayan insanların çok olması hayata tutunabilecek olan insanların hayatını mahvetmeye yetiyor. Peki organ bağışı için neler yapmak gerek?

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Gaziantep Sağlık Müdürlüğü tarafından 5. Zırhlı Tugayı ve Gaziantep Polis Meslek Yüksekokulunda organ bağışı farkındalık semineri düzenlendi.

Organ bağışının önemine dikkat çekmek için düzenlenen seminere, İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, Polis Meslek Yüksekokulu Müdür vekili Arzu Nihal YÜCESOY, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Oktay Geçer, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Orhan GÜRER, Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve askeri personel katıldı.

Opr. Dr. Ahmet Orhan GÜRER’in sunumuyla gerçekleştirilen seminerde, organ bağışının önemi vurgulanarak nakil bekleyen hastaların yaşadığı zorluklar dile getirildi.  

On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkesin organlarını bağışlayabileceğini söyleyen GÜRER; toplum olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve herkesin bir gün organa ihtiyacı olabileceğini vurguladı.

Gaziantep Sağlık Müdürlüğü Kamu Sağlığı ve Organ Bağışı Hizmetlerinden sorumlu müdür yardımcısı Dr. Oktay GEÇER ise Sağlık Bakanlığının öncelikli hedefinin koruyucu hekimlik olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Organları koruma adına enfeksiyonlara bağlı organ yetmezliğini önlemek için bazı enfeksiyon hastalıklarında mikroplar kan yoluyla yayılarak kalp kapakçıklarına, böbreklere, karaciğere ve eklemlere yerleşerek kronik enfeksiyonlara ve organ yetmezliğine yol açabilmektedir. Bunları önlemek için enfeksiyon hastalıklarının zamanında ve yeterli sürede tedavi edilmesi, çocuklarımızın aşılarının düzenli ve eksiksiz yapılması son derece önemlidir. İç organlarımızın obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıklardan etkilenerek yağlanma ve yetmezliğe girmemesi için düzenli ve bilinçli beslenmeli, egzersizlerimizi ihmal etmemeliyiz. Bu konuda herkesi sağlıklı yaşamaya davet ediyor ve sağlıklı yaşamak için sizlerden bağış bekleyen binlerce hastaya umut olmanızı rica ediyoruz. Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız ve bir gün hepimizin organa ihtiyacı olabilir.” dedi.

Organ bağışının tüm yönleriyle anlatıldığı seminer sonunda bağışta bulunmak isteyenlerden Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından bağış alındı.

Hafta boyunca toplumda olumlu davranış değişikliği yaratarak farkındalık oluşturmak ve organ bağışı sayılarını arttırmak için Sağlık Müdürlüğü tarafında vatandaşların yoğunlukta olduğu meydanlarda, alışveriş merkezlerinde stant açılarak bilgilendirme faaliyetlerinde bulunuldu. Camilerde organ bağışı ile ilgili hutbelerin verilmesi sağlandı.

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır.

Bir bakış açısıyla; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte, ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, zaman zaman organ bağışı kampanyaları düzenlemektedir. 2000 yılında, organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak, bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir.

Organ bağışı;

Sağlık Müdürlüklerinde,

Hastanelerde,

Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında),

Organ nakli yapan merkezlerde,

Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler