YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öldüren ilaca toplatma
Öldüren ilaca toplatma
04 Ağustos 2010 09:23
Çatalzeytin'de yaklaşık 2 ay önce hayatını kaybeden 23 yaşındaki Nilay Dinçer'in kullandığı 'Pepper Time' isimli zayıflama ilacı toplatıldı.

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yaklaşık 2 ay önce karın ağrısı, ishal ve kusma şikayetleri sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 23 yaşındaki Nilay Dinçer'in kullandığı ''Pepper Time'' (kırmızı biber hapı) isimli zayıflama ilacı, Sağlık Bakanlığı tarafından toplatıldı.

Edinilen bilgiye göre, evli ve bir çocuk annesi Nilay Dinçer'in rahatsızlanarak özel bir hastanede tedavi altına alınması ve bir süre sonra da hayatını kaybetmesi üzerine inceleme başlatan Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, hastanın teşhis, tedavi ve ölümü sürecini mercek altına aldı. 

Bu arada soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı da genç kadının hastaneye başvurduğu andan itibaren kullandığı ilaçlar, yapılan tetkikler ve düzenlenen raporları İl Sağlık Müdürlüğünden talep etti. Genç kadının yapılan tahlillerinde bağırsaklarının tahrip olduğu bilgisine ulaşan yetkililer, Dinçer'in bir süre önce zayıflama hapı kullandığı bilgisine ulaşarak söz konusu ilaçla ilgili çalışma başlattı.

Yapılan inceleme sonrası Dinçer'in kullandığı ''Pepper Time'' (kırmızı biber hapı) isimli zayıflama ilacının ''sibutramin'' etken maddesi içerdiği belirlendi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde tüm eczanelerde satışı yapılan ilacı toplattı. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler