YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölçüsünde kahve her derde deva
Ölçüsünde kahve her derde deva
17 Ağustos 2012 08:19
Tüm dünyanın vazgeçilmez içeceklerinden kahvenin ölçülü tüketildiğinde sayısız faydası olduğu ifade edildi.

Yapılan araştırmalarda günde 1-2 fincan kahve tüketimi alzheimer, kanser, felç gibi hastalıkların görülme riskini azaltıyor. Orta düzeyde kahve tüketiminin herhangi bir sağlık problemine yol açmadığının ortaya çıktığını kaydeden diyetisyen Deniz Berksoy, “Kafeinin metobolik hızda yüzde 2 ve 12 oranında artışa neden olduğu belirtilmiştir.

Başka bir çalışmada kahvenin yaşlı bireylerin daha hızlı düşünmesini sağladığı ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olduğu vurgulanmış, felç geçirme riskininazaldığı ifadeedilmiştir.

Yine erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise rahimkanseri riskini azalttığı belirlenmiştir" dedi. Berksoy fazla kahve tüketiminin ise özellikle kadınlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğunu ifade ederek “İleri yaşlardaki kadınlar için günde 3 fincandan fazla kahve tüketiminin kemik erimesi riskinin artırdığı düşünülmektedir" dedi.

Spordan sonra çekilen ağrıyı azaltıyor

Özellikle spor yapanlar için iki fincan kahvenin çokfaydalı olduğunu kaydeden Diyetisyen Deniz Berksay, “İki fincan kahve spor sonrası ağrıyı yarı yarıyakesiyor. Özellikle günlük kahve tüketimi az olan kadınlarda buetki çok daha belirgin şekilde görünüyor" dedi (Vatan)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler