YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okul kantinlerinde radikal değişim
Okul kantinlerinde radikal değişim
30 Eylül 2015 07:35
Okul kantinlerinde öğrencilerin sık sık kullandığı fakat sağlıklarını tehlikeye atan cips ve gazlı içeceklerin satışı kısa süre sonra yasaklanacak. Gazlı içeceklerin ve cipslerin ardından kantinlerde çikolata, kek ve meyve suları da satılmayacak.

Gazlı içeceklerin ve cips, hamburger gibi besinlerin özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için zararlarını ortaya koyan çok sayıda uluslararası araştırma bulunuyor. Bundan dolayıdır ki birçok gelişmiş ülke okul kantinlerinde bu tür ürünlerin satışını yasaklıyor ve gelecek nesillerin sağlıkla büyümüsi için gereken önemleri alıyor. 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Bursa’da yaptığı konuşmada bu konuya değindi. Bakan Müezzinoğlu, 3 bakanlığın ortak çalışması sonucu okul kantinlerinde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Buna göre, gazlı içeceklerin ve cipslerin ardından kantinlerde çikolata, kek ve meyve suları da satılmayacak. Yerlerini çiğ meyve - sebzeler, peynir ve haşlanmış yumurta alacak.

Milli Eğitim, Sağlık ve Gıda Bakanlıklarının yeni "okullarda yiyecek ve içecek standartları" projesinde sona gelindi. 

GIDA MADDELERİ 3 GRUBA AYRILACAK

Bu kapsamda, kantinlerde satılan içecek ve yiyecekler yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere 3 grupta toplandı. 

Kırmızı grupta yer alan çikolata, kek, şeker, kızartma gibi yiyecekler yakın zamanda okullarda satılamayacak. Simit, poğaça, dondurma gibi turuncu grup yiyeceklerin ise sınırlı tüketimi teşvik edilecek. Kantinlerde bunlar yerine yeşil grupta yer alan meyve, sebze, yoğurt, kuruyemiş, peynir ve haşlanmış yumurta gibi sağlıklı ürünler satılacak. Sandviçler de artık salam, turşu, mayonezle değil, yumurta, peynir ve taze sebzelerle yapılacak.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

“Çocuklarımızın 4’te 1’i daha bu yaşlarda kilo problemi ile karşı karşıya kalıyor. Hedefimiz; onlara sağlıklı beslenmeyi öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmak” diyen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç, “Kolalı içecekler ve cipslerle ilgili düzenleme şu an yürürlükte, diğerinin resmen hayata geçeceği tarih henüz net değil” diye konuştu.

demek oluyor ki¨¨
 // mustafa
bu durumda birçok firma sıkıntı çekecek... gel de hükümete düşman olmasınlar.
bazı medyanın yanı sıra çikolata ve meşrubat üreticileri de hükümet karşıtı gösterilere başlayabilir mi? bilemiyorum......
30 Eylül 2015 Çarşamba 15:03
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler