YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ofiste masabaşı iş yapanlara öneriler...
Ofiste masabaşı iş yapanlara öneriler...
01 Aralık 2015 16:42
Zamanının çoğunu ofiste masa başı işi yaparak geçiren kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaları için uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor. Prof. Dr. Nadir Şener, masa başında oturarak çalışmanın insanın kendi seçimi olmadığını belirterek, ofis ağrıları

Sürekli oturmaya bağlı adale spazmları ve sertliklerini çözmek için sıcak uygulamanın önemine vurgu yapan Dr. Şener, şunları dile getirdi: “Bilgisayar ekranı çaprazda olmamalı. Kişi yan dönerek çalışmak zorunda olmamalı. Ekran da klavye de tam karşımızda yer almalı. Ayrıca bilgisayar ekranının 1/3 üst kısmı göz hizasında olmalı. Yani göz ekrana baş eğilerek değil dik bakmalı. Koltuğa da dik oturulmalı. Dirsekler ve dizler 90 dereceden daha fazla kıvrık olmamalı. Bilgisayar başındayken el bileklerini yukarı doğru aşırı kıvrık kullanmamak önemli. Bilek destekli mouse ve klavyenin tercih edilmesi gerekiyor. Telefonla konuşurken telefon baş ile boyun arasına sıkıştırılarak kullanılmamalı.”

“STRES AĞRILARINI HAFİFE ALMAYIN”

Ofis ortamı ağrılarından kurtulmak için stresi kontrol etmeyi öğrenmek gerektiğini ifade eden Şener, stresin sürekli adrenalin hormonu salınımına yol açtığını dile getirdi. Şener, “Bu da kasların sürekli sert ve kasılı durumda durmasına ve katılaşmasına neden oluyor. Sonucunda eklemler, sertleşmiş kaslar arasında daha fazla yük taşıyor ve dolayısıyla ağrı kaçınılmaz oluyor.” diye konuştu.

Ofis hayatı nedeniyle eklemlerin uzun süre sabit pozisyonda yorucu bir şekilde kaldığını belirten Şener, şu önerilerde bulundu: “O zaman güçlü ve dayanıklı kaslara ve eklemlere sahip olmak için ofis dışında vücudu hazırlamak gerekiyor. Bunun da en kestirme yolu, düzenli spor yapmak. En ideal spor ise yüzmek. Olanak yok ise ikinci alternatif olarak yürüyüş de yapılabilir. Ben hastalarıma sabah ve akşam işe gidiş ve dönüşlerde 10’ar dakikalık yürüyüş öneriyorum. Bu kadarı bile faydalı. Arabanızı bir uzak otoparka bırakmak, otobüs veya servisten bir durak önce inmek, bu iş için yeterli.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler