20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın193,982
 • BIST94.552
 • Dolar4,7377
 • Euro5,4923
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2548
 • İstanbul26 °C
 • Ankara25 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya22 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır28 °C
 • Bursa24 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obezliğin çözümüne okuldan başlandı
Obezliğin çözümüne okuldan başlandı
17 Şubat 2016 10:16
Her geçen gün sayıları artan obez hastalarına önlem amacıyla okullarda düzenlenen ‘Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri’ eğitimleri devam ediyor. Proje kapsamında öğrenci ve veliler bilinçlendiriliyor.

Türk Böbrek Vakfı ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünce, sağlıklı beslenme konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen ‘Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri’ eğitimleri devam ediyor.İstanbul'da 6 bin 800, ülke genelinde 67 okulda, 12 bin 500'ün üzerinde öğrenciye ulaşılan eğitimlerle öğrencilerin ve dolaylı olarak ailelerin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.     

Proje kapsamında Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde, yaklaşık 700 öğrencinin katıldığı eğitim düzenlendi. Etkinliğe, Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Adalı, sporcu ve TBV destekçisi Hasan Yalnızoğlu, dahiliye uzmanı Dr. Mine Özçakı, diyetisyen Gökçen Efe Aydın, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.     

Timur Erk, aşırı tuz ve şeker tüketimine bağlı olarak gelişen hastalıkların, her yıl önemli oranda artış gösterdiğini, hastalıkların önüne geçmenin ise beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle sağlanabileceğini söyledi.     

Eğitimler kapsamında kısa sürede bu kadar çok öğrenciye ulaşmış olmanın büyük bir başarı olduğunu belirten Erk, şöyle devam etti:

"Ulaştığımız öğrencilerin yanı sıra, aileleri de düşünüldüğünde 'Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri' eğitimlerini son derece önemli buluyoruz. Eğitim ilk olarak 2013 yılında başladı ve maalesef o dönem tuz tüketimi farkındalığı bu kadar değildi. Fakat bugün gördüğümüz tabloda özellikle 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerini çok başarılı buluyoruz. Bu eğitimlerle çocuklar ailelerini ve çevrelerini uyarıyorlar. Bu ve bunun gibi girişimlerle tuz tüketiminde bir azalma olduğunu gözlemliyoruz. Restoranlarda, yemekhanelerde tuzluklara erişim zorlaştırılıyor ve pek çok gıda üreticisi, satıcısı kullandıkları şekerin cinsi konusunda tüketiciyi bilgilendiriyor."     

Çocukların düşünüldüğünden daha fazla beslenme ve diyet akımlarıyla ilgilendiğini dile getiren Erk, "Doğru boy kilo oranında olmaya gayret edin, hareketli bir yaşam tarzı benimseyin. Düzenli olarak kan şekerinizi dengede tutun. Tansiyonunuzu takip edin. Günde 2,5 litre su tüketin, sigara içmeyin. Cumhurbaşkanımız sigarayı bırakanlara ne yaptı? Çağırdı, ziyafet verdi. İlaç içeceğiniz zaman mutlaka doktora danışın. Ailenizde böbrek, şeker, yüksek tansiyon hastalıklarından biri varsa risk altında olabilirsiniz. 'Böbreklerinizi yılda en az bir kere kontrol ettiriniz' diyoruz" dedi.

İstanbul’da 3 milyon öğrenci, 150 bin öğretmen var

İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adalı da, TBV aracılığıyla gerçekleştirilen eğitimde anlatılan bilgilerin çok faydalı olduğunu ifade ederek, "İstanbul çok büyük bir il. Kentte 3 milyon öğrenci, 150 bin öğretmen var ve bunların hepsine bizim kendi kaynaklarımızla ulaşmamız imkansız. Bu yüzden işinin ehli olan vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle iş birliğine gittik. İş birliklerimizden birinin bugün ürününü görüyoruz. Bir ülkede sadece zihni, bedeni ve eğitim olarak değil, aynı zamanda sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde bizlere yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Hasan Yalnızoğlu da çocukluğundan itibaren spor yaptığını, ayrıca spor akademisinde okuduğunu dile getirerek, bu dönemde beslenmenin önemini anladığını söyledi.     

Günlük 2,5-3 litre arasında su tükettiğini, şekerli, tuzlu yiyecekleri hayatından çıkardığını, gazlı içecekler yerine de ayran ve kefir tükettiğini anlatan Yalnızoğlu, şunları anlattı:   �
"Hocamız vücudumu nasıl geliştirdiğimi sormuştu. Ben hayatım boyunca amino asit, protein tozu kullanmadım, tuzsuz, şekersiz beslendim ve yumurta yedim. Dünyadaki en saf protein yumurtada. Ayrıca mümkün olduğunca, hekim iç demedikçe ağrı kesici almıyorum. Dediğim gibi spor yaparken katkı maddesi asla kullanmıyorum. Zaten şöyle düşünün siz doğal yolla gerektiği kadar ihtiyacınız olan besini alırsanız kas kütleniz de maksimum düzeye erişecektir. Önemli olan sağlıklı olmak."     

Konuşmaların ardından TBV Başkanı Erk tarafından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adalı'ya plaket verilen etkinlik, Borusan Çocuk Korosu'nun verdiği konserle konserle sona erdi.     

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler