YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Obezite yürüyüş şeklini bozuyor"
"Obezite yürüyüş şeklini bozuyor"
05 Kasım 2015 15:40
​Obezite, kas ve iskelet sisteminini olumsuz etkileyerek, kişinin yürüyüş şeklini bozuyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Defne Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, obeziteyi, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi olarak tanımladı. 

Fazla kilonun vücutta kireçlenmeyi tetiklediğini, kas ve yumuşak dokuda yapısal değişikliklere neden olduğunu, topuk, ayak bileği, diz, kalça ve bel bölgesinde sürekli ağrılara yol açtığını ifade eden Kaya, "Eklem etrafında biriken fazla yağ, dokunun hareket kaybetmesine de sebebiyet veriyor" ifadelerini kullandı.

Kaya, obez kişilerin yürüyüşünde normal kilolulara oranla ciddi değişiklikler gözlemlendiğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Yapılan çalışmalar, obez kişilerin adım aralığının kısalırken, yürüme hızı ve tek bacak üzerinde durma süresi ile bacağa yüklenme miktarının arttığını göstermektedir. Yürüme sırasında veya ayakta yapılan aktivitelerde obez kişilerin ayak tabanına binen yükte ciddi artış olduğu bilinmektedir. Fazla kilo ve hareketsizliğe bağlı gelişen bu bozuk yürüyüş tipi, kas, kıkırdak, eklem yapılarının olumsuz etkilenimi ve ağrılar, kişileri fiziksel aktivite önerilerini gerçekleştirilemeyecek hale dönüştürmektedir."

Kaya, obezite tedavisinde egzersiz ve yürüyüşün diyet kadar önemli olduğunu aktardı. Doğru yürüme şekli hakkında da bilgi veren Kaya, şunları kaydetti:

"Sırtınız dik olsun. Kambur durmayın. Yürüyüş sırasında gövdenizin öne ya da arkaya doğru eğilmediğinden emin olun. Yürürken sürekli ayaklarınıza bakmayın. Gözleriniz, yaklaşık 20 adım ilerideki bir mesafede olsun. Dirsekleriniz 90 derece bükülü ve parmaklarınız kapalı pozisyondayken kolunuzu hafif sallayarak yürüyün. Büyük adım atmaktan kaçının. İlk başlarda 5 dakikada 300 ile 500 arasında adım atmak size ideal bir yürüyüş temposu sağlayacaktır."

 

AA

Obezite

Obezite, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak kısaca tanımlanabilir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise ”obezite nedir?” sorusundan çok, ”obezite hastalığı nedir?” diye sormak daha doğru olacaktır. Obezite hastalığı; genetik, ailevi veyahut çevresel etkilerin birçoğu ile doğrudan ilişkili olan bir sorundur. Obezite hastalığındaki en önemli ve ön plandaki sorun ise, obezite hastalığının ilerledikçe çok farklı başka hastalıklara sebep olabilmesidir. Buna neden olan ise vücuttaki normal olmayan yağ birikimidir. Esasen bakılırsa obezite, şeker hastalığına, yüksek tansiyona, kalp krizi riskine, ağır uyku apnelerine, inme sebebiyle felç olma tehlikesine ve damar tıkanıklığına sahip olmak demektir. Obezite hastalığı, 21. yüzyılın kronik hastalıklara ve ölüme neden olan en önemli küresel sağlık sorunları arasındadır.

Obezite Hastalığı Nedir? Nasıl Tanımlanır?

Obezite hastalığını WHO-World Health Organisation, yani Dünya Sağlık Örgütü ”vücutta hastalıklara neden olacak şekilde ve oranda normal olmayan, çok fazla yağ birikimi” olarak tanımlamaktadır. En kolay haliyle bu fazla yağlanma artışı vücut kitle indeksi ile obezite testine tabi tutularak değerlendirilir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler