YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obezite hastalık habercisi olarak algılanmalı
Obezite hastalık habercisi olarak algılanmalı
12 Ağustos 2013 11:35
Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, halk arasında şişmanlık olarak telaffuz edilen obezitenin insanlar arasında estetik kaygı oluşturduğunu ifade ederek, "Oysa şişmanlık estetik kaygı değil birçok hastalığın habercisi olarak algılanması gerekir.

Dr. Ahmet Öksüzkaya, obeziteyi estetik gibi bir kaygı şeklinde algılayanların bu düşüncelerini değiştirmelerini isteyerek, "Estetik kaygı belki kilo vermede etkili olmayabilir. Ama obezitenin şeker, tansiyon, eklem hastalıkları, metabolik sendrom gibi birçok hastalığa davetiye çıkardığını bilmek, fazla kilolardan kurtulmada daha etkili olacaktır. Önlenebilir bir durum olan obezite günümüzde halk sağlığında ciddi sorun oluşturmaktadır." dedi.

Türkiye'de beslenme alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Dr. Öksüzkaya, aynı zamanda sedanter (Serbest yaşamayan, bir zemine tutunup sabit yaşayan) yaşam tarzının benimsendiğini aktararak, şu bilgileri verdi. “Bu gelişmeler Sağlık Bakanlığı'nı da harekete geçirdi ve obeziteyle mücadele eylem planı geliştirildi. Bu plan çerçevesinde ilk önce mevcut durumu ortaya koymak adına aile hekimleri kendilerine kayıtlı nüfusları boy, kilo ve çeşitli vücut ölçüleri (bel-kalça oranı gibi) ile değerlendirmekte ve riskli gördükleri kişilere ideal kilolarına döndürmek adına gerekli uyarı ile yönlendirmeleri yapmaktadır. Kayseri il merkezinde şu an iki diyetisyenimiz 2 merkez ilçemizde beslenme ve diyet danışmanlığı yapıyor. Aile hekimleri tarafından kendilerine yönlendirilen hastalara uygun diyet programları hazırlıyor. Kişileri uygun aralıklarla takip ediliyor. Kayseri de özellikle yeme alışkanları açısından riskli bir konumda ve obez nüfusumuz maalesef oldukça fazla.”

Dr. Öksüzkaya, obezite ile ilgili okullarda da ciddi bir eğitim çalışması yapıldığını hatırlatarak, “Obeziteyle mücadelede yemek kadar önemli bir diğer faktör de hareketli bir yaşam tarzı ve düzenli fiziksel egzersizdir. Bu konuda da farkındalık oluşturmak adına her yıl Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından sağlık çalışanlarının katılımıyla bir yürüyüş düzenlemektedir.” diye konuştu.

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler