YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O markalar ve firmalar açıklansın
Sütte kanser tartışmaları alevleniyor. Tarım Bakanı Mehdi Eker'in yaptığı açıklama herkesin içine kurt düşürdü. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakal ise halkın sağlığını tehlikeye atan o firma ve markaların açıklanmasını istedi...
O markalar ve firmalar açıklansın
18 Ocak 2012 / 13:36 Güncelleme: 18 Ocak 2012 / 13:35

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, süt başta olmak üzere halkın sağlığını tehlikeye atan gıda ürünleri, markalar ve üretici firmalarının açıklanmasını istedi.

Çakar, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e istifa çağrısında bulundu. ''Yıllardan beri tüketicilere kanser riski taşıyan süt içirildiği konusunda tüketiciler neden bilgilendirilmiyor '' diye soran Çakar, iddiaların Eker tarafından doğrulandığını iddia etti.

Riskli ürünlere yönelik olarak 28 Temmuz 2010'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yazılı başvuruda bulunduklarını ancak bakanlığın 16 Ağustos 2010'da bu talepleri reddettiğini belirten Çakar, bu tutum üzerine bakanlığa karşı dava açıldığını ve davanın sürdüğünü ifade ederek, ''Bugüne kadar, sağlıksız ve riskli sütler ile süt ürünlerinin üretimine ve tüketimine seyirci kalınarak, yeterli denetimler ve analizler yapılmamış, yapıldığı kadarıyla da sonuçları ilgili yasa ve yönetmelik hükümlerine göre risk altındaki tüketicilere duyurulmayarak açıkça firmalardan yana tavır alınmıştır'' diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in konuya ilişkin açıklamalarını hatırlatan Çakar, TÜİK istatistiklerine göre 2010 yılında kesin olmayan rakamlarla Türkiye'de 13 milyon 513 bin 674 ton süt üretildiğini, bunun binde biri hesaplandığında ise 13 milyon 513 bin 674 kilogram sütün yüz binlerce kişinin sağlığını riske attığını ileri sürdü.

Çakar, ''Firmaların çıkarlarını, vatandaşın sağlığına yeğleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı hemen istifa etmeli ve tüm sorumlular hesap vermelidir'' dedi.

Turhan Çakar, gıda ve hayvan ithalatı ile ilgili bir soru üzerine ise ''İthalat, kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. İthalat, halkın sağlığını riske atmaktır'' yanıtını verdi.  (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler