YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O iddiaya bakanlıktan açıklama
Sağlık Bakanlığı, ''performans ödemesinin, tamamen hastanın iyileşmesine bağlı yapılmasının söz konusu olamayacağını'' bildirdi.
O iddiaya bakanlıktan açıklama
08 Eylül 2012 / 17:09 Güncelleme: 08 Eylül 2012 / 17:10

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede ''Doktorlar hasta iyileşirse para alacak'' başlığıyla yer alan haberde, ''Doktorların performans için gereksiz ameliyatlar yaptığı, bundan böyle hastaların iyileşme sürelerine göre ücretlerinin değerlendirileceği'' yönünde iddialar olduğu belirtildi.

Geri ödeme sisteminde geliştirme faaliyetleri kapsamında, hasta memnuniyeti ve verimlilikte artışların izlendiği bildirildi.

Bu çalışmalar dikkate alınmadan hekimlere ''para için hastalara gerekmeden ameliyatlar yapıyorlar'' ithamında bulunulmasının büyük bir haksızlık olduğu belirtilen açıklamada, hekimlerin yaptıkları işlemleri ve düzenledikleri reçeteleri tıbbi bilgileri ve vicdani kanaatleri çerçevesinde hazırladıkları kaydedildi.

Hekimlerin gelişen ve değişen tıbbi bilgiler çerçevesinde mesleki gelişimlerini sürdürmelerinin önemsendiği ve bundan sonraki süreçte de bu konudaki çalışmaların devam edeceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de uzman hekimler aylık gelirlerinin bir kısmını aktif çalışmalarına dayalı olarak almaktadırlar. Aylık gelirleri içinde yaklaşık yarısını oluşturan bu ücret, sabit ödemeler dışında ortalama 3 bin 300 TL civarındadır. Doktorlarımızın aktif çalışmalarına bağlı belirlenen performans ödemesinin, tamamen hastanın iyileşmesine bağlı olarak ödenmesi söz konusu olamaz. Zira her hastanın tedavisi ve beklenen iyileşme sonuçları birbirinden farklıdır. Hali hazırdaki ödeme modelleri içinde de sadece yapılan iş değil bu işin yapılması sırasındaki hasta memnuniyeti, hastanenin toplam verimliliği ve kalitesi gibi birçok çarpan devreye girmektedir.''


-''Kanıta dayanmayan, gerçeklerden uzak iddialar''-


Doktorların daha fazla para kazanmak adına apandisit, sezaryen gibi ameliyatları gereksiz yere yaptığı iddialarının daha önce de gündeme getirildiği anımsatılan açıklamada, ''Ancak bu iddiaların yanlış olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur'' ifadesi kullanıldı.

Performans uygulanan hastanelerde sezaryen ameliyatından elde edilebilecek puanın 150, doğum işleminden elde edilebilecek puanın ise ilk doğumlar için 350, sonraki doğumlar için 250 olduğu bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Yani sezaryenden elde edilen puan normal doğumdan daha azdır ve ekonomik olarak doktor açısından daha cazip değildir. Apandisit ameliyatlarının gereksiz yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili cerrahlardan oluşan araştırmacı grubu, 42 hastaneden 3 bin 437 apandisit ameliyatının patoloji sonuçlarını değerlendirmiştir. Çalışma sonucu akut apandisit olma durumu yönünden dünya literatürüyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu uyumluluk düzeyi, çalışmanın yapıldığı dönemde, performans sistemi uygulanan devlet hastanelerinde yüzde 86,5, uygulanmayan üniversite hastanelerinde yüzde 81,5 ve özel hastanelerde yüzde 79,2 oranında çıkmıştır.

Dolayısıyla apandisit ve sezaryen ameliyatları sayılarıyla ilgili zaman zaman gündeme getirilen bu tür iddialar kanıta dayanmayan, gerçeklerden uzak ve performans sistemiyle ilgisi olamayacak iddialardır.'' (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler