YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O bölgede flaş ebola önlemi
O bölgede flaş ebola önlemi
07 Ağustos 2014 20:15
Ebola visürü Afrika'da can almaya devam ederken önlem amacıyla Balkanlar'da da karantina bölgeleri oluşturuldu.

Ebola virüsünün Avrupa ülkelerine de yayılabileceği ihtimali üzerine bazı Balkan ülkeleri harekete geçti. Makedonya ve Arnavutluk'ta karantina bölgeleri oluşturuldu.

Makedonya Sağlık Bakanlığı, etkisini her geçen gün arttıran Ebola salgınına karşı başkent Üsküp'teki Büyük İskender Havalimanı'nda karantina bölgesi oluşturdu. Oluşturulan kanrantina bölgesinde görev yapan doktor ve hemşireler, şüpheli kişileri sağlık kontrolünden geçirecek.

Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığından resmi açıklama yapılmazken, Makedonya basınında yer alan haberlerde, Ebola salgının etkili olduğu Afrika ülkelerinden Makedonya'ya direkt uçuş olmadığı için salgının Makedonya'ya ulaşmasının zor olduğu ancak buna rağmen Bakanlığın gerekli önlemleri aldığı öne sürüldü.

Havalimanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalıştıkları, oluşturulan karantina bölgesinin ihtiyaç halinde genişletilebileceği kaydedildi.

Arnavutluk'taki önlemler

Arnavutluk Sağlık Bakanlığı da Ebola salgınının ülkeye girişini engellemek için harekete geçti.

Sağlık Başmüfettişi Eltar Deda, yaptığı açıklamada, Arnavutluk'un Ebola virüsü bakımından risk altında olmadığını, ancak buna rağmen, özellikle Afirka ülkelerine seyahat eden kendi vatandaşları ve Afrika ülkelerinden Arnavutluk'a gelenlere yönelik gerekli önlemleri alacaklarını vurguladı.

Söz konusu kişileri karantina altına alarak gerekli tetkikleri yapacaklarını anlatan Deda, Sağlık Bakanlığının da Ebola virüsünün ülkeye girişini engellemek adına Afrika ülkelerine seyahat edecek vatandaşlara seyahatlerini erteleme çağrısında bulunduğunu aktardı.

 

AA

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler