YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Nargilede nikotin yok' iddiası çöktü
'Nargilede nikotin yok' iddiası çöktü
24 Nisan 2014 10:58
Sağlık Bakanlığı topladığı nargile ağızlarını incelemeye aldı. Bu ağızlıklarda yoğun oranda nikotin ve çok sayıda kimyasal madde tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı, kapalı mekanda sigara yasağının ardından mantar gibi artan nargile kafeleri mercek altına aldı.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde tek kullanımlık yaklaşık bin tane plastik nargile ağızlığı toplayan bakanlık görevlileri, bunları laboratuvarlarda tek tek inceledi. Bakanlığın elde ettiği sonuca göre bu ağızlıklarda yoğun oranda nikotin ve çok sayıda kimyasal maddeler tespit etti.

Bakanlık yetkilileri, “Nargilede nikotin yok efsanesi bir yalan. Tek kullanımlık plastik ağızlıklarda bile yoğun oranda nikotin bulunuyor. İnsanların içine çektiği dumanda, esansların karışımı ile birlikte çok sayıda zararlı kimyasal madde tespit edildi.

Nargilenin ucunda ölüm var” dedi. Bakanlık ayrıca, tütünle mücadele saha çalışmalarında 'puro-pipo ve nargile' kullanıcıları için ayrı bir bölüm açacak.

Pipo ve nargile kullananların, anket çalışmalarında, “Tütün kullanıyor musunuz?” sorusuna “Hayır” dedikleri ortaya çıktı. Bakanlığın ortaya koyduğu verilere göre, aynı zamanda ülke genelinde, 25 milyon tütün kullanıcısı bulunduğu, bunların da 500 bininin nargile içicisinden oluştuğu tahmin ediliyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler