YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nane, reflüyü tetikliyor
Nane, reflüyü tetikliyor
18 Temmuz 2013 12:46
Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, çoğu kez mide ve bağırsak hastalıklarında rahatlama ve tedavi amaçlı kullanılan nanenin aslında bir reflü tetikleyicisi olduğunu söyledi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, bol miktarda gıda tüketilen Ramazan ayında, reflüye yol açabilen yiyecekler hakkında bilgi verdi.

Mide ve bağırsak hastalıklarında rahatlama ve tedavi amaçlı kullanılan nanenin aslında bir reflü tetikleyicisi olduğunu vurgulayan Eminoğlu, “Yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğinde gevşemeye yol açtığından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışını artırır ve reflüyü başlatır. Özellikle mide içi basıncının arttığı yemek sonrası dönemde tüketilmemelidir.” dedi.

Özellikle aç karnına tüketilen portakal, greyfurt ve ekşi mandalina ile limonun reflüyü tetiklediğini söyleyen Eminoğlu, “Likopen içermesi nedeni ile özellikle son yıllarda çok sağlıklı bir sebze olarak nitelendirilen domateste asidik yapıda olduğundan özellikle yatkınlığı olan kişilerde reflüye neden olabilir. Aç karnına tüketilmesi reflüyü daha da artıracaktır. Pişmiş domatesin böyle bir etkisi yoktur.” ifadelerini kullandı.

Acı yeşil biber, kırmızı biber ve karabiber içeren gıdaların da reflünün en büyük tetikçisi olduğunu fade eden Eminoğlu, şunları kaydetti: “Baharatlar aşırı tüketildiklerinde reflüsü olmayan kişilerde dahi midenin savunma mekanizması olan alkali örtüye zarar verebilirler. Reflü hastalığı olan kişilerde ise asit salınımını artırarak göğüste yanmayı tetiklerler. Bu nedenle çoğu kez yanma hem mide hem de göğüste algılanabilir.”

Eski kaşar, fıstık, yağlı pirzolanın ortak paydası hepsinin çok yağlı olması diyen Eminoğlu, şöyle devam etti: “Yağlı gıdalar mide boşalımını geciktirir. Mide boşalımı geciktiğinde basınç yüksek kalacağından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışı hızlanacak ve kolaylaşacaktır. Özellikle de akşam yemeklerinde yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.”

Çikolatanın iki nedenle reflüye yol açtığını söyleyen Eminoğlu, “Birincisi özellikle de aç karnına ve çok miktarda tüketildiğinde yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğini gevşetmesi, ikincisi ise kendisi tek başına reflü nedeni olan bol kafein içermesidir.” ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

Etiketler:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler