YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müezzinoğlu’dan “tam gün yasası” açıklaması!
Müezzinoğlu’dan “tam gün yasası” açıklaması!
10 Kasım 2014 23:36
Bakan Müezzinoğlu, AYM’nin sistemi destekleyen bir karar verdiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AYM'nin tam gün yasası kararını TRT Haber'e değerlendirdi.

“Sağlıkta nöbetsiz bir alan olamaz”

“Anayasa Mahkemesi’nin üyelerine öncelikle teşekkür ediyorum” diyen Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

“Ocak ayı itibari ile yaklaşık 1 yıla yaklaşıyor. Sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir kurguyu TBMM’den geçirdik. Tabi CHP bazı maddelerin iptali ile ilgili AYM’ye gitti. Ama AYM geçtiğimiz Perşembe günü yanılmıyorsam hem bizi hem üniversite temsilcilerimizi hem de Türk Tabipler Birliği’ni dinleyerek tarafların tamamını neredeyse dinleyerek bir karar verdi.

Ve bu karar bizim arzu ettiğimiz, kurguladığımız sistemi destekleyen ve bundan sonraki süreçte de üniversite hocalarımızın üniversitelerinde devam edebileceği ve muayenehanesi olan hocalarımızın da muayenehanesinin kapanacağı bir sürece destek verdi.

Aile hekimlerimizin nöbet tutması ile ilgili bir iptal vardı. Bizde sağlıkta nöbetsiz bir alan olmaz dedik. Onların da ayda asgari 8 saat olmak üzere. Muayenehaneleri kapatmakla ilgili 18 Nisan 2014 süresini yetersiz gördüğü için onunla ilgili yeni bir düzenleme yapacağız.

“KADROLARININ DA OLUŞMASI İLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEME YAPIYORUZ”

Üniversite ve araştırma hastanelerinde unvan tartışması ile ilgili ise Müezzinoğlu, “TBMM Genel Kurul’una götürdüğümüz bir kanun tasarısı var. Muhtemelen önümüzdeki haftalarda da meclis gündemine gelecek. Komisyonlardan geçti. Burada bir Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı diye bir başkanlığımız var diğer taraftan da Sağlık Bakanlığı bünyesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi var. Bu üniversitelerde profesör ve doçentlerimizin buralarda kadrolarının da oluşması ile ilgili yasal düzenleme yapıyoruz. 59 tane Eğitim ve Araştırma hastanemizde bu şekilde doçent ve profesörlerimiz olacak.

Ama burada kamuoyunu yanlış yönlendiren bir algı yapılıyor. Bu ülkede profesörlük unvanı veren kurum YÖK. Bizim Eğitim ve Araştırma hastanelerimizde uzman arkadaşlarımız süreleri dolunca doçentlik tezini hazırlıyorlar sınavına giriyorlar ve doçentliği hak ediyorlarsa YÖK veriyor. Doçentliği YÖK’e bağlı üniversitelerimiz veriyor. Profesörlük ile ilgili bir vakıf üniversitesindeki birinin profesör olması ne ise bizim Sağlık Bilimleri Üniversitemizde de doçent olma profesör olma koşullarında bir değişiklik olmayacak” açıklamasında bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler