YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müezzinoğlu: PKK’lı teröristin tedavisini yaptık
Müezzinoğlu: PKK’lı teröristin tedavisini yaptık
24 Eylül 2014 17:42
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, adli kolluk görevi görmediklerini belirterek daha önce PKK’lı yaralıları tedavi ettiklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi’nin 2014-2015 akademik açılış yılı törenine katılmak üzere Edirne’ye gelen Müezzinoğlu, Balkan Kongre Merkezi’ndeki törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetenin IŞİD militanlarının Türkiye’deki hastanelerde tedavi görüp görmediği sorusu üzerine Müezzinoğlu, bu sorunun muhatabının Sağlık Bakanı olmadığını söyledi.

Müezzinoğlu: “Sağlık kuruluşları insanı, yaralı, hasta, şu veya bu, biz hiç kimsenin kimliğine, dinine, ırkına, rengine, mezhebine, işine filan bakma noktasında değiliz.” dedi.

Daha önce kendilerine yaralı olarak getirilen teröristi tedavi ettiklerini vurgulayan Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Daha önce de çok net söyledim. Biz dağda, teröristi, yani PKK’lı teröristi bir saat önce askerimize silah çekmiş teröristi bize yaralı olarak getirildiğinde tedavisini yaptık. Sonra da emniyete ve adliyeye teslim etti. Bizim görevimiz adli kolluk gücü görmek değildir. Kimin ne yaptığını değil, biz hastayı tedavi etmek, yaralıyı tedavi etme gibi bir görevimiz var.”

Gelen yaralının IŞİD mensubu olup olmadığının bilinemeyeceğini aktaran Sağlık Bakanı, “Peki IŞİD diye baktık çıkmadı. Bir Suriyeli vatandaş çıktı. Bunun suçunu vebalini vicdan hukuku sormayacak mı? Meslek hukuku sormayacak mı? Normal hukuk sormayacak mı? Soracak. Bizim görevimiz kimin hangi işi ve suçu işlediği değil, hastayı tedavi edip etmemektir. Bizim, hekimlerin dünyanın neresinde olursa olsun hekimlik yemini odur. Hiçbir ayırımı gözetmeksizin tedaviyi yapar.” diye konuştu.

VATANDAŞIMIZA SAĞLIK HİZMETLERİNİ AKSATMADI

Suriye’den ülkemize sığınan iki milyon insanın sağlık alanında ülkeye maliyeti ile ilgili bir soru üzerine Bakan Müezzinoğlu, “Biz bunun sağlığa ayrı bir maliyetini hesaplamıyoruz. Çünkü bunu AFAD bütçesi içerisinde bir payı var. O paydan gerekli payı da bakanlık bütçesine aktarıyoruz. Mesele burada aldığım pay değil biz, bize tedavi ve sağlık hizmeti için kim oluyorsa, kendi insanımıza verdiğimiz değer gibi insana değer verme anlayışı ile sağlık hizmetlerini sunuyoruz. Şu ana kadar onlara verdiğimiz sağlık hizmetleri dolayısıyla ne ülke insanımıza verdiğimiz sağlık hizmetinde bir aksama ne onlara verdiğimiz bir sağlık hizmetinde şu ana kadar bir sorun yaşamadık.  Büyük bir milletiz. Büyük bir ülkeyiz. Filistin’den yine hastalarımız geldi. Biz sağlık diplomasisi diye bir diplomatik bu milletin gücüne güç katacak bir vizyonun da mensubuyuz. Dolayısıyla sağlığın diplomasisini de kullanarak ülkemizi büyük önderin bize vaziyet olarak bıraktığı muasır medeniyetler seviyesinin üzerindeki hedefe götürürken onu da mutlaka değerlendireceğiz.” cevabını verdi.

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler