YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minik İdil'e müjdeli haber: Aranan kalp bulundu
Minik İdil'e müjdeli haber: Aranan kalp bulundu
27 Kasım 2015 17:01
Yıllardır kalp yetmezliği nedeniyle acı çeken 11 yaşındaki İdil'e ikinci hayat Adana'dan geldi. Haftalardır yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren İdil ameliyata alındı. İdil'in ailesi. ömürleri boyunca dua edeceklerini belirtti.

Yaklaşık 11 yıldır kalp hastası olan ve Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veren Deha İdil'in kalbi yeniden atacak. Haftalardır uygun kalp bulunamadığı için durumu ağırlaşan minik kız beklediği nakli oldu. Adana'da acil solunum durması sonucu Özel Medline Hastanesi'ne kaldırılan 11 yaşındaki Ferhat Çelik, İdil'e can oldu. Küçük çocuğun annesi Dilek ve babası Ömer Faruk zor kararın ardından çocuklarının kalbini Ankara'da ölümle mücadele eden İdil'e bağışladı.Yıllardır acı çeken minik kıza ikinci hayat Adana'dan geldi. 

'ÖMRÜMCE DUA EDECEĞİM' 

Kalbine kan pompalayan cihazın direk kalbine bağlanmasının ardından kanamaları iyice artan İdil'e kalp bulunması başta ailesi olmak üzere tüm Türkiye'yi sevince boğdu. İdil'in geçtiğimiz 4 Ekim'deki doğum gününü uyandığı anda kutlayacaklarını belirten anne Derya K., "Mutluluğumuzun tarifi yok. Bir yerde bir ana evladını kaybetti, diğer yanda 11 yıldır canıyla uğraşan yavrum hayat buldu. Kalbini kızıma emanet eden aileye ömrüm boyu dua edeceğim. Ameliyat masaları ve hastane odalarından nefes alamayıp doya doya sarılamadığım yavruma her an sarılıp öpeceğim. İdil'e ses olan herkese teşekkür ediyorum. Hoşgeldin kızım, can yarım" dedi. 11 yaşındaki Deha İdil'in kalbine henüz 3 yaşındayken kalp pili takıldı. Küçük ve yorgun kalbi 8 defa ameliyat edildi. Kalbi sağlıklı kan pompalamadığı için diğer organlarında da hastalıkları bulunan küçük kız, 11 defa da farklı organları için bıçak altına yatmıştı. 

'BU KALP BİR YAVRUDAN DİĞERİNE GİDİYOR'

Adana Timuçin Kenan Çetinel İlköğretim Okulu öğrencisi 11 yaşındaki Ferhat Çelik, üç kardeşin ortancasıydı. 24 Kasım günü saat 11.00'de ekmek almak için evden dışarı çıkan küçük çocuk apartmanın bahçesinde fenalaştı. Vinç operatörü baba Ömer Faruk Çelik ile anne Dilek Çelik tarafından Özel Medline Hastanesi'ne götürülen çocuk yoğun bakıma alındı. Ertesi gün ani solunum yetmezliği ve dolaşım durması nedeniyle Ferhat'ın beyin ölümü gerçekleşti. Olayı duyar duymaz İstanbul'dan Adana'ya giden amca Mustafa Çelik, abisi ve yengesini organ nakli konusunda ikna etti. Amca Çelik, "Bir umudun bittiği yerde diğeri başlar. Bir yavrudan, bir yavruya gidiyor" dedi. 

ACILI BABA HASAN K.'NİN YARDIM ÇIĞLIĞI YANKI BULDU

SABAH Ankara aracılığıyla Türkiye'ye defalarca çağrıda bulunan Deha İdil'in babası Hasan K., "Sokak sokak, il il gezdim, aradım ama kızımı yaşatacak kalp bulamadım. Ne olur bana ses verin, kalbinizi kızıma emanet edin" dedi.Devlet memuru olduğu için adının açıklanmasını istemeyen baba Hasan K. "Artık sokaklara düştüm kalp aramak için. Bireysel olarak kırsal dâhil Türkiye ve dünyanın her yerinde başvurulmadık nokta bırakmadım. Yurtdışında bile başvurmadığım yer kalmadı. Elimden geleni hatta imkânsız dediklerimi bile yaptım ancak minik bir kalp bulamadım. Kızım son evreye girdi, makine bile kalbini yaşatmakta zorlanıyor" diye konuştu. Haftalardır yoğun bakımın kapısında, dışarıdan gelecek müjdeli haberi bekleyen aile, nihayet umudun kapısını araladı. İdil'in gözlerinin önünde ölüm gideceğini düşündükçe perişan olduklarını ifade eden gözü yaşlı baba Hasan K., "6 yaşındaki kardeşi Mustafa Efe, İdil'in yalnızlığına ortaktı. Dışarıda fazla vakit geçiremediği için hep onunla oynarlardı. Mustafa her akşam eve gittiğimizde ablasının eşyalarını görünce ağlıyordu. 'Ben ablamı istiyorum, bana ablamı getirin' diyordu" şeklinde konuştu. Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veren İdil K. için Türkiye tek ses, tek yürek oldu. Sosyal medyada başlatılan kampanyalara binlerce vatandaş destek verdi. Son ana kadar umutlu bekleyiş sürerken Türkiye de İdil'e kalp bulunması için seferber oldu. 

1448560348976.jpg

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler