YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Migreni olanlara çok önemli uyarı!
Migreni olanlara çok önemli uyarı!
28 Temmuz 2016 07:29
Migren hastası olanlara çok önemli bir uyarı geldi. Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Tosun, migreni olan hastaların, ağrı çok hafifken ya da başlamadan ilaç ile korunması gerektiğini kaydetti. Tosun, "ağrıyı tetikleyen faktörlerden uzak durmak gerekir" dedi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Tosun, nörolojik rahatsızlıklardan en fazla görülen kafa ağrılarının bir tipi olan migren ile ilgili açıklamalarda bulundu. Baş ağrılarının nörolojik şikâyetlerin başında yer aldığını aktaran Dr. Tosun, "Polikliniğimize gelen hastaların yüzde 30'unun kafa ağrısı şikayeti mevcut. Baş ağrıların içerisinde de gerilim tipi kafa ağrıları başta olmakla beraber ikinci sırada ise migren yer almaktadır" dedi.

Özellikle havada basınç değişikliklerinin migren ataklarının sıklaşmasına ne sebepten olduğunun altını çizen Tosun, “Ağrı sıklığına göre tedavi biçimi de değişiyor. Ağrı ayda iki defadan fazla ise belli bir koruyucu tedavi alması, ağrıyı başlatan faktörlerden kaçınması ve bir doktora başvurması gerekiyor" uyarısında bulundu.

Klasik ilaçlar ağrıyı kesmez
Hastanın umumi özellikleri, şikâyetleri ve varsa başka diğer rahatsızlıklarına bakılarak bir tedavi yöntemi seçildiğini dile getiren Tosun, migren teşhisinin sadece hastanın ağrısının özelliklerine göre konulduğunu vurguladı. En az 4-72 saat süren, bir taraflı zonklayıcı, çok şiddetli, hastanın günlük yaşamındaki aktivitelerini engelleyici, bulantı veya kusmanın olduğu, ışıktan ve sesten rahatsız olma gibi bulgularla beraber olan ağrının migren ağrısı (damarsal tipte ağrı) özelliğinde olduğunu ifade etti. Tosun, migreni olan hastaların, ağrı çok hafifken ya da başlamadan ilaç ile korunması gerektiğini kaydetti.

Tosun, migreni olan hastanın migrenini tetikleyen nedenlerin iyi saptanmasına, her hastanın ağrısının kendine hususi olduğuna dikkat çekti. Tosun, hamilelik süresinde migren hastalarının genelde hastalığının iyi seyrettiği, çok girişken gözlenmediği, ancak yüzde 10-20 kadar hastanın ağrı nedeniyle ilaç kullanmak durumunda kalabildiğini de anlattı. Tosun, "Hastaların ağrıyı tetikleyen faktörlerden ırak durması en iyi tedavi yöntemidir. Migren ağrısı başladıktan sonra klasik ağrı kesiciler ile durdurulamaz, ancak hususi migren ilaçlarına cevap veriyor" diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler