YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mide hastalarına uzman diyetisyenden çok önemli tavsiyeler....
Mide hastalarına uzman diyetisyenden çok önemli tavsiyeler....
10 Mayıs 2016 09:25
Mide rahatsızlıkları bir çok insanın sorunudur. Mide rahatsızlığı olanlara işin uzmanı bazı tavsiyelerde bulundu. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, alkol, ekşi, kızartma, asit, baharatlı yiyecekler konusunda uyarıda bulundu.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger mide rahatsızlıklarına karşı bilhassa mide duvarını tahriş eden alkol, gazlı içecekler, baharatlar ve kızartmalardan ırak durmak gerektiğini belirtiyor.

İlk evvel ağrının sebebi belirlenmeli

Sindirim zorluğu; stres ve gerginlik gibi ruhsal bozuklukların yanı sıra böbrek ve karaciğer gibi dahil organlardaki rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle öncelikle sebebin belirlenmesi gerekmektedir. Ancak her durumda beslenmeye dikkat etmek en doğru yol olacaktır. Genel olarak mide rahatsızlığı olan kişilere 3 ana öğün 3 fasıla öğün önerilmektedir. Öğünler az porsiyonlar şeklinde olmalı ve atlanmamalıdır. Uzun süre aç kalmak, asitli içecekler içmek, aşırı tuzlu aş ve kafein almak sindirim güçlüğüne ve mide tahrişine ne sebepten olabileceğinden tüketilmemelidir. Yemek yerken sıvı alımının azaltılmasını, sıvıların öğün aralarında içilmesini tavsiye eden Özger 'sigaradan kesinlikle ırak durulmalı, hazır besin tüketiminden kaçınılmalı, besinler yavaş ve iyi çiğnenmelidir' dedi.

Mide hastalıklarına karşı nasıl beslenilmeli
- Turşu, soğan, sarımsak, limon tuzu, zeytin, sirke, acılı ve bol salçalı besinlerden kaçınınız.

- Çok ekşi olmadığı sürece bütün peynir çeşitlerini yiyebilirsiniz. Çok tuzlu peynirlerden ırak durunuz.

- Çay, kahve, soda, kola ve alkollü içecekleri toplamda günde 3-4 fincandan fazla içmeyiniz. Süt, ıhlamur, aleni çay ve başka taze nebat çayları, limonata, ayran, salep ve taze meyve sularından içebilirsiniz. Tüketeceğiniz meyve suyunun çok ekşi olmamasına itina gösteriniz.

- Hazır çorbalar ve içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyiniz. Yağda kavrulmadan hazırlanmış, et suyu katılmamış, kremasız ve az yağlı çorbaları tüketebilirsiniz.

- Tüm sebze ve meyveleri yiyebilirsiniz. Ancak bazı sebze ve meyveler midenizde ağrıya ne sebepten oluyorsa diyetinizden çıkarınız.

- Yiyeceklerinizin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat ediniz.

- Besinleri yavaş yavaş ve iyi çiğneyiniz

- Yağda kızarmış ve kavrulmuş etler, sucuk, pastırma, salam, sosis, salamura balık gibi besinlerden ırak durunuz. Haşlanmış, ızgara veya fırında pişirilmiş al ya da ak et yiyebilirsiniz.

- Yemekler pişirilirken yağın yanmamasına dikkat ediniz ve bütün yiyecekleri tencereye çiğden koyunuz, kavurmayınız.

- Kurubaklagil (kurufasulye, nohut, barbunya, mercimek) yemeklerinin tüketim sıklığını azaltınız.

- Kremalı, çikolatalı, kızarmış tatlılar ve soslu besinlerden ırak durunuz. Beyaz ekmek, makarna, pirinç, mısır, irmik, erişte, şehriye kraker, bisküvi tüketebilirsiniz.

- Mayalı yapılmış hamurişi besinlerden; ağır şerbetli ve yağlı tatlılardan ırak durunuz. Şeker ve şekerli besinlerden, sütlü tatlılar ve meyveli tatlılar tercih ediniz.

- Sık beslenme programı mide korumada çok etkilidir. Günde en az 6 öğün tüketiniz.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler