YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mesane kanseri erken teşhis hayat kurtarıyor
Mesane kanseri erken teşhis hayat kurtarıyor
10 Ağustos 2015 12:32
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, mesane kanseri problemi olan hastaların kanserden değil, geç kalmaktan korkmaları gerektiğini belirtti.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde en sık tanı konulan dokuzuncu kanser türü mesane kanserinde erken teşhiste ameliyatla tedavisinin mümkün olduğunu belirtti.

Kalın bağırsaktan mesane yapımı uygulamasını kliniklerinde yıllardır başarı ile sürdürüldüğünü, mesane kanserinin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı artan bir kanser türü olduğuna dikkati çeken Dr. Demirtaş, şunları kaydetti:

"Mesane kanserlerinin büyük bir kısmı, tanı anında yüzeysel olarak tariflenen mesanenin iç yüzeyi ile sınırlıdır. Ancak küçük bir kısmı, tanı anında veya takipte mesane duvarının alt tabakalarına ilerleme göstermektedir. Mesaneyle sınırlı, ancak mesane duvarının kas ve diğer tabakalarına ilerlemiş hastalıklarda ise mesanenin çıkarılması gerekmektedir. Mesanenin çıkarılması gereken ameliyata radikal sistektomi adı veriyoruz. Erkeklerde mesane ile birlikte prostat bezi ve seminal kese denen yardımcı bezler, kadınlarda ise aynı işlemde rahim, rahim ağzı, her iki yumurtalıklar ve vajen ön duvarı da çıkarılıyor."

Mesanenin çıkarılması gereken ameliyatı hastalara önerdiklerinde, hastaların aklına ilk olarak, "ameliyat sonrası idrar vücut dışına nasıl çıkacak?" sorusunun geldiğini ifade eden Demirtaş, bu iş için birisi idrarın karın duvarından çıkarıldığı yöntem ikincisi de normal idrar kanalının kullanılabildiği yöntem olmak üzere iki yöntem kullanıldığını belirtti.

Bu işlemler için sindirim sisteminden mide, ince bağırsak, sigmoid adı verilen kalın bağırsağın son kısmı gibi bölgelerden parça alındığını kaydeden Demirtaş, "Kullanılacak parça cerrahi ekibin deneyimine ve hastaya göre değişiklik gösteriyor. Ürolojinin en zor ameliyatlarından biri olarak kabul edilen bu ameliyatla çok sayıda hastayı sağlığına kavuşturduk. Mesane kanseri problemi olan hastalara önerimiz kanserden korkmasınlar, geç kalmaktan korksunlar. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler