YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menengiç kahvesi yaşlanmaya karşı koruyor
Menengiç kahvesi yaşlanmaya karşı koruyor
13 Ağustos 2013 13:14
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin geleneksel içeceklerinden menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde cildi güzelleştirdiği ve vücudu yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bildirildi.

Şanlıurfa'da halkın günlük yaşamda yoğun olarak tükettiği ve misafirlere de ikram edilen menengiç kahvesi, kentte en çok tüketilen içecekler arasında yer alıyor. Kente gelen yerli ve yabancı turistler, marketlerde cam kavanozlarda hazır şekilde satılan kahveye ilgi gösteriyor. Menengiç kahvesi sağlık açısından da tercih ediliyor.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Güney ve Güneydoğu bölgelerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç (çitlenbik) meyvesinin, yöre halkınca yabani fıstık olarak da adlandırıldığını söyledi.

Hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönüşene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilen menengiç kahvesinin su ya da sütlü olarak hazırlandığını anlatan Hayoğlu, şöyle devam etti:

"Menengiç kahvesi diğer kahvelere göre fenolik maddeler bakımından daha zengindir. Bu kahvenin hem besleyici hem de kansere karşı vücudun direncini artırıcı özelliği bulunuyor. Su veya sütle hazırlanabilen menengiç kahvesi, sütle hazırlandığında daha yumuşak bir içime sahip olur. Ayrıca sütle birleştiği için besin değeri de daha yüksek olur ve vücudun direncini artırır. Özellikle doğrudan süt içemeyen insanların bu kahveyi tüketmelerinde fayda var. Menengiç meyvesinin bileşiminde E ve B grubu vitaminler ile çok sayıda önemli mineral ve elementler bulunuyor. Aynı zamanda protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler açısından da son derece faydalı bir bitkidir."

Farklı alanlarda da kullanılıyor

Hayoğlu, çerez ve şekerleme endüstrisinde de kullanılan menengicin halk arasında astım, mide ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanıldığını belirtti.

Ayrıca menengicin sabun sanayisinde özellikle de yörede meşhur "bıttım sabunu" yapımında kullanıldığına işaret eden Hayoğlu, "Günümüzde yaygın şekliyle kahve olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal ve çok sağlıklı bir ürün olan menengiç kahvesi, vücudu yaşlanmaya karşı koruyan antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde cildi güzelleştirici etkisinin yanı sıra kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir" diye konuştu.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler