YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Öz dünyayı şoke etti
Mehmet Öz dünyayı şoke etti
03 Eylül 2010 08:52
Sağlık kitapları, yaşam tarzlarıyla ünlenen Mehmet Öz'ün kolon kanseri olduğu şüphesi kanser olmamak için sağlığına dikkat edenleri şoke etti. Uzmanlar Öz'ün erken teşhis ile yüzde 80 kurtulma şansı olduğunu söylüyor.

Sağlıklı yaşamıyla ünlenen Mehmet Öz’ün kanser olduğu şüphesi hayal kırıklığına neden olurken, uzmanlar Öz’ün erken tanıyla yüzde 80 kurtulma şansı olduğunu söyledi

Sağlık kitapları, yaşam tarzıyla idol olan dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz’ün kolon kanseri olduğu şüphesi, kanserden korunmak için sağlığına dikkat edenleri de şoke etti. Dr. Öz  “Sarsıldım. Her şeyi doğru yapmıştım” açıklaması yaparken“Kendine bu kadar iyi bakan bir doktor nasıl kanser olabilir?” sorusu gündeme geldi. Dr. Ender Saraç, “Kimse sağlık tanrısı değil” derken, Erkan Topuz ise “Önemli olan 20 yaşından önce sağlıklı beslenmek” dedi. İşte doktorların görüşleri:

ŞÖHRETİN BASKISI BÜYÜK

Prof. Dr. Erkan Topuz (İ.Ü Onkoloji Enstitüsü Başkanı): Çok iyi yaşasanız da kolon kanseri olmazsınız diye bir şey yok. Önemli olan 20 yaşından önce beslenmeye dikkat etmek. Doğru beslenmeye erken başlarsanız kanserden yüzde 60 oranında korunursunuz. Kolon kanseri, yenilebilir. Erken tanıyla yüzde 80 kurtulma şansı var.

Dr. Ender Saraç:  Daha derin unsurlar var. Ruhsal gelişim ve kader gibi. Sadece genetik yapımız, yiyip içtiklerimiz değil, bazı spiritüel teknikler de önemli. Şöhret ve batı tarzı yaşantı da insana büyük stres yüklüyor. Elektromanyetik kirliliğe, GDO’lu gıdalara maruz kalırsanız risk altındasınız. Kimse sağlık tanrısı değil.

Prof. Dr. Cem Kalaycı (Gastrointestinal Endoskopi Derneği Başkanı): Kolon kanseri, dünyada en sık görülen ikinci kanser türü. Yaşantınıza çok dikkat etseniz bile yakalanabilirsiniz. Korunmanın tek yolu 50 yaşından sonra kolonoskopi çektirmekten geçiyor. Böylece erken teşhis mümkün olur.
Star

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler