YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lisede 22 öğrencide domuz gribi
Lisede 22 öğrencide domuz gribi
28 Eylül 2009 09:28
Komşu Yunanistan'ın başkenti Atina'da iki lisede A/H1N1 virüsü tespit edildi

Yunanistan'ın başkenti Atina'da iki lisede domuz gribi görüldüğü bildirildi. A/H1N1 virüsü 22 öğrencide tespit edilirken, okulların bazı sınıfları tatil edildi.

Yunan Sağlık Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı ile Atina Valiliği, okullarda görülen domuz gribine ilişkin 'acil kodlu' bir duyuru yayınladı.

Açıklamada, Melission Lisesi'nde 13, 4'üncü Haydari Lisesi'nde ise 9 olmak üzere toplam 22 öğrencide A/H1N1 virüsü tespit edildiği ifade edildi.

Melission Lisesi'nin 2'inci ve 3'üncü sınıflarına ait bütün derslikler ile 4'üncü Haydari Lisesi'nin 1'inci sınıflarına ait 3'üncü derslik tatil edildi. Bu sınıflara devam eden öğrenciler, Pazartesi'den Cuma gününe kadar 5 gün süreyle okullarına gitmeyecek.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı griple mücadele ekipleri, yarın sabah adı geçen okullarda öğrenci, öğretmen ve velileri önlemler konusunda bilgilendirecek. "Endişe duyulacak herhangi bir durumun" olmadığı ifade edilen açıklamada, gribe karşı Ulusal Eylem Planı ile Dünya Sağlık Örgütü'nün protokollerine sıkı biçimde uyulması istendi.

İKİ BİN 500 CİVARINDA VAKA, 3 ÖLÜ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede 2 bin 450'den fazla kişide domuz gribi vakası tespit edildi.

Bunlardan 13 kişi yoğun bakımda tedavi gördü. İki kişinin tedavileri ise halen devam ediyor. Yeni gripten 3 kişi hayatını kaybetti. Bu ay içinde bir Fransız doğrudan H1N1 virüsünden yaşamını yitiren ilk kişi olurken, daha önce de A/H1N1 virüsü taşıyan iki kişi hayatını kaybetmişti. Ancak bu kişilerin ölüm nedenin başka hastalıklar olduğu belirtilmişti.

Yunanistan, 100 bin dozluk ilk grip aşısı siparişini 17 Eylül'de teslim aldı. Diğer siparişler ise Şubat 2010'a kadar ulaştırılacak. Avrupa Birliği'nden onay almasının ardından aşılar, Ekim ayının ikinci yarısında yapılmaya başlanacak. Aşı yapılacak gruplar arasında öncelik, sağlık kurumlarında çalışanlar, hamileliklerinin 2'inci ve 3'üncü ayında olanlar, 6 aydan küçük bebeklere bakanlar ile yaşlılar gibi risk gruplarında olacak.

Daha sonra sırasıyla sağlıklı kişiler aşılanacak.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler