YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lazer ışınları körlüğe sebep oluyor
Lazer ışınları körlüğe sebep oluyor
28 Şubat 2013 07:56
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, uçağa doğru tututan lazerlerin pilotların geçici körlük yaşamasına sebep olduğunu söyledi.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, uçaklara doğru tutulan lazer ışınlarının temel sebebinin havalimanlarının şehre yakın yerde konuşlandırılması olduğunu söyledi.

Son günlerde yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarında maruz kalınan lazer ışınları uçuş emniyetini olumsuz  etkiliyor. Özellikle kokpite doğru pilotları hedef alan lazer ışınları iniş ve kalkış sırasında büyük tehlikeler oluşturuyor. Konu ile ilgili basın mensuplarına açıklamalara da bulunan TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, uçağa doğru tutulan lazerlerin iniş kalkış sırasında pilotların geçici körlük yaşamasına sebep olduğunu belirtti.  Mantı, “Bu tür lazerler uçuş emniyetini direkt etkilemektedir. Dünyada Amerika ve Avustralya’da bu tip olaylarda polis müdahale etmekte ve büyük hapis cezaları verilmektedir” diye konuştu. Türkiye’de uçuş güvenliğini olumsuz etkileyen lazerlerin yeni yeni gündeme geldiğini belirten Mantı şunları söyledi:

“Türkiye’de bu konuyla ilgili basından takip ettiğimiz birkaç olay var. Bence buna da etken havalimanlarının şehirlerin yakınında konuşlanmasıdır. Bu lazer silahlarının bilinçsiz kişilere verilmesi ve bilinçsiz kişiler tarafından kullanılmasıdır. Hatta bu lazerler iniş kalkış halinde pilotların geçici körlüğüne bile neden olabilir” şeklinde konuştu. Lazer ışınlarına maruz kalan pilotların hemen durumu kuleye bildirmelerini isteyen Mantı, kuleden de güvenlik güçlerine haber verildiğini ifade etti.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler