YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kütahya'da domuz gribi tatili
Kütahya'da domuz gribi tatili
22 Kasım 2009 12:42
Kütahya'da 25'i öğrenci olmak üzere 37 kişide H1N1 virüsü görüldüğü belirtildi

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, ildeki ilköğretim okulları, liseler, yaygın eğitim kurumları, özel okullar ve dershanelerde Kurban Bayramı'na kadar eğitim öğretime ara verildiğini bildirdi.   

Kocatepe, Valilik'te düzenlenen İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, il genelinde şu ana kadar 25'i öğrenci olmak üzere 37 kişide H1N1 virüsü görüldüğünü söyledi.     

Diğer illere göre Kütahya'da domuz gribi teşhisi konulan hasta sayısı az olmasına karşı vatandaşların tedirginlik yaşadığını ifade eden Kocatepe, bunun hem iş gücü kaybına hem de öğrencilerin okul devamsızlıklarının artmasına neden olduğunu kaydetti.   

Kocatepe, hava sıcaklıklarının iyice azalmasıyla iş gücü kaybı ve okul devamsızlıklarının artacağını düşündüklerini belirterek, ''Bu ihtimallere önlem amacıyla ilimizde ilköğretim okulları, liseler, yaygın eğitim kurumları, özel
 okullar ve dershaneleri 23-26 Kasım tarihleri arasında tatil etme kararı aldık. Ağır tablolar ve ölümcül vakaların önlenmesi düşüncesi bu kararın alınmasında etken olmuştur'' dedi.   

Hijyene önem vermeleri ve özellikle domuz gribine karşı aşı yaptırmaları yönünde vatandaşlara önerilerde bulunduklarını anlatan Kocatepe, aşının yan etkileri konusunda şimdiye kadar hiçbir hastalık veya benzeri duruma rastlanmadığını kaydetti. 

Kocatepe, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bu aşının yan etkileri konusunda endişe duyulacak bir durum olmadığını açıkladığını belirterek, ''Yaklaşan bayram dolayısıyla vatandaşlardan mümkün olduğunca tokalaşmamalarını, öpüşmemelerini istiyoruz. Bunun için İl Müftülüğüyle görüşüp camilerdeki vaazlarda bu konunun önemini cemaate anlatmalarını isteyeceğiz'' diye konuştu.

Bizde İnandık
 // Mücahit ÇALIŞKAN
Vayyy be günler önce çıkan grip tamda kurban bayramı öncesinde okulda görülüyor.Ankara'da can aldıktan sonra tatil edildi.Ancak Kütahya bu konuda çok hassas.Baksanıza kaç kişide görülmüş ve hemen tatil ettiler.Daha önce teşhis konmadı,grup halinde muayene oldular ve grup-grip oldu...Bayram tatilini uzatmak gibi bir niyetleri asla olamaz.Bizim öğretmenlerimize yakışırmı? Yeni nesil onların eseri olacak......
22 Kasım 2009 13:45
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler