YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuş gribi tatbikatı yapıldı
Kuş gribi tatbikatı yapıldı
27 Kasım 2014 19:04
Bolu'da, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü gözetiminde kuş gribi tatbikatı yapıldı.

Senaryo gereğince merkeze bağlı Kırha köyünde kuş gribi vakası görüldüğü ihbarı üzerine harekete geçen 30 kişilik ekip, köyü karantinaya aldı. Jandarma ekiplerinin de destek verdiği tatbikatta köye giren ve çıkan yayalar ile araçlar, dezenfekte edildi.

Ekipler, belirli noktalara "Burada kuş gribi vardır" yazılı tabelalar astı.

Kuş gribi vakasının görüldüğü eve giren özel kıyafetli ekipler, kümes ve besihaneyi ilaçladı. 112 Acil Servis ekipleri de ev sakinlerini kontrol amacıyla ambulansla hastaneye götürdü.  

Daha önce kümeslerde telef olan tavuklar, kuş gribinin yayılmasını önlemek amacıyla karbondioksit dolu varillerde itlaf edilerek, çukura gömüldü.

- Tatbikata 6 ilden katılım oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hollanda, Almanya ve bazı ülkelerde kuş gribi vakaları görüldüğünü belirterek, "Kuş gribinin en önemli özelliklerinden biri sürekli değişim göstermesi. Bu değişimi takip etmemiz, hastalık gelmeden önce tedbir almamız gerekiyor" diye konuştu.

Taş, tatbikatının geçen yıl Afyonkarahisar'da yapıldığını hatırlatarak, "Tatbikatımız bu yıl da ilimizde gerçekleştirildi. Tatbikat, 6 ilden ve Ankara'dan gelen yetkili arkadaşların katılımıyla oldu. Bu tatbikat üç günlük bir çalışmaydı. İlk 2 günde evrak ve koordinasyon bazlı çalışmalar ile acil eylem planı oluşturuldu. Bugün de faaliyete geçildi. Birebir tatbikat yapıyoruz. İşlemlerde eksiğimiz, kusurumuz, fazlamız var mı, onları kontrol edeceğiz" ifadesini kullandı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler