YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurum doktorları takibe alacak!
Kurum doktorları takibe alacak!
17 Aralık 2011 09:43
İlaçta rüşvet çarkı haberlerinden sonra SGK harekete geçti. Kurum, gereksiz ilaç yazan doktorları takibe alıp suistimali önleyecek

Yıllardır süren ilaç rantına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geç de olsa el attı. Kurum, SABAH'ın yazı dizisiyle gündeme gelen ilaçta rüşvet çarkını takibe alıyor. SGK Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Karaşen, gereksiz ilaç sarfiyatının önüne geçebilmek ve suiistimalle mücadele edebilmek için denetimlere ağırlık verileceğini söyledi. Karaşen, 'Data Madenciliği ile Risk Odaklı Denetleme Sistemi' sayesinde risk belirlenen ve suiistimale açık olduğu tespit edilen verilerden yola çıkıp, bu riskli verilerle ilişkili hekimleri, sağlık hizmeti sunan kurumları ve eczaneleri denetleyeceklerini belirtti. Karaşen, müfettişlerin suiistimal belirlemesi durumunda hem idari ceza hem de suç duyurusunun söz konusu olacağını belirtti. Yeni denetim sistemi 2012'de başlayacak. İlk olarak özel hastanelerde uygulanacak.

Çok yazılan ilaçlar mercek altında
18 kriter belirlediklerini ve sorgulama sistemi oluşturduklarını anlatan Karaşen, "En çok yazılan 10 ilaç, bunları en çok yazan ilk 10 doktor ve bunları veren ilk 10 eczanede inceleme yapılacak. Risk saptandığında denetleme oraya yönlendirilecek" diye konuştu. Karaşen, incelemenin sadece sık yazılan ilaçları kapsamadığını da belirtti. (Sabah)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler