YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtajcı doktora 62 yıla kadar hapis istemi
Kürtajcı doktora 62 yıla kadar hapis istemi
07 Ağustos 2009 14:29
Kürtajın şifreli adı "tül perde dikilecek"

Bursa'da, gayrimeşru ilişki sonucu hamile kalan kızlara para karşılığında kanunsuz olarak kürtaj yaptığı kameralar tarafından görüntülenen doktor ile birlikte 23 kişi hakkında toplam 185 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. Yanında çalışan 2 kadınla çete kurarak 14 kıza kürtaj yapıp toplam 89 bin TL para kazandığı iddia edilen tutuklu doktorun 62 yıla kadar hapsi istendi.


Bursa İl Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ekipleri, geçen ay, emekli kadın doğum uzmanı Ali M.'nin (73), İnönü Caddesi üzerindeki muayenehanesinde kanunsuz kürtaj yaptığı istihbaratı üzerine alarma geçti. Özellikle gayri meşru ilişki neticesinde hamile kaldığı belirlenen liseli kızlara 10 ila 15 bin TL arasında fiyatlara kürtaj yaptığı iddia edilen doktor Ali M., ekipler tarafından teknik takibe alındı. Jandarmaya yakalanmamak için telefon görüşmelerinde şifreli kelimelerle konuşan doktorun kürtaj için, "Tül perde dikilecek", kızlık zarı dikmek için ise, "düğme dikilecek" gibi kelimeler kullandığı belirlendi. Kürtaj yaptırdığı belirlenen yaklaşık 20 kişinin ifadesine de başvuran jandarma, şüpheli doktoru Armutlu ilçesinde tatil yaparken gözaltına aldı. Doktorun muayenehanesinde çalışan H.D. ve S.Ö. de kürtaj ameliyatlarına girerek doktora yardımcı oldukları iddiasıyla yakalandı.


Olayla alakalı 3 şüpheli, "örgüt kurmak, yasal olmayan kürtaj yapmak" suçlarından adliyeye sevk edildi. Doktor Ali M. tutuklanırken, temizlikçi olduğunu söyleyen H.D. ve kendini sekreter olarak tanıtan S.Ö. de 2 bin TL kefaletle tahliye edildi.


Hepatit C taşıdığı iddia edilen doktorun, ifadesinde kürtaj yaptığını doğrulayarak, "Hepsi 10 haftanın altında yasal kürtajlardı. Gelen müşterilerime form doldurup imzalattıktan sonra kürtajlarını yaptım. Suçsuzum" dediği öğrenildi.


Savcılığın olayla alakalı soruşturması sone erdi. Savcılık Doktor Ali M. (74) ile birlikte H.D. (50 ) ve S.Ö. (43) hakkında kürtaj yapmak için örgüt kurmak suçundan dava açtı. Savcı, doktor Ali M.'nin 14 ayrı kürtaj yapmak ve örgütün lideri olmak iddiasıyla toplam 62 yıla kadar, H.D.'nin 59, S.Ö.'nün ise 15 yıla kadar hapsini istedi.


İletişim tespit tutanaklarına yer verilen 22 sayfalık iddianamede, doktorun bu işlerden 89 bin 940 TL menfaat temin ettiği belirtildi. Ayrıca doktorun kürtaj pazarlığı sırasında çekilmiş görüntüleri de dosyaya delil olarak sunuldu.


Bu arada savcılık "gebelik süresi 10 haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu rıza ile düşürtme" suçundan 10 kişiye 4 yıla kadar, 10 kişiye de 1 yıla kadar olmak üzere dava açtı. Soruşturma kapsamında toplam 185 yıla kadar hapisleri istenen biri tutuklu doktor toplam 23 kişi, önümüzdeki günlerde 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.


Öte yandan, kürtajla ilgili 7 kişi hakkında da takipsizlik kararı verildi.


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler