YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban etlerini saklarken dikkat edin
Kurban etlerini saklarken dikkat edin
15 Ekim 2013 12:27
Uzm. Dr. NilayKutluay, ‘Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalarla saklanmalıdır’ dedi.

Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Nihat Kutluay, “Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır” dedi.

Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemli olduğuna değinen Kutluay, “Buzdolabı veya yağlı kağıda küçük parçalar ile hazırlanan kurban etleri, buzlukta eksi 2 derecede birkaç hafta, eksi 18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı 'mikroorganizmalar' için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır” dedi.

Derin dondurcuya veya buzdolabında saklanan etleri oda sıcaklığında çözündürülmemesi gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Nihat Kutluay, ”Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler