YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban etini sebze ve meyveyle tüketin
Kurban etini sebze ve meyveyle tüketin
12 Ekim 2013 14:12
Prof. Dr. Neriman İnanç, "C vitamini içeren sebze ve meyveler etin bileşiminde bulunan yüksek miktardaki demirin emilimini artıracağı için mutlaka etin yanında sebze veya meyve tüketilmelidir" dedi.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, yaptığı açıklamada, kurbanda tüketilen etlerin sağlığa olumsuz yönde etki etmemesi için kesimlerinin doğru yapılmasına, etin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Etin pişirilme şeklinin çok önemli olduğunu belirten İnanç, haşlama, ızgara veya fırında pişirilmesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi. Birçok kişinin mangalda pişirmeyi tercih ettiğini ifade eden İnanç, şunları kaydetti:

"Mangalda pişirilen etlerin kanser oluşumuna neden olan ögelerden korunması için ateşten en az 15 santim uzakta tutulması gerekiyor.

Ayrıca eti pişirirken fazla yağ kullanılmamalıdır. C vitamini içeren sebze ve meyveler etin bileşiminde bulunan yüksek miktardaki demirin emilimini artıracağı için mutlaka etin yanında sebze veya meyve tüketilmelidir.

Böylece, sebze ve meyve tüketilmesi ile kurban bayramında 'tek tür' beslenmenin önüne de geçilmiş olur. Obezite, mide ve şeker ile yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları olan ve ileri yaş grubundaki bireylerin de bayram beslenmesine daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor."

Et bekledikçe lezzet kazanıyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yetim de, "Et ne kadar soğuk ortamda bekletilirse içindeki enzimler çalışarak yumuşama işlemi o kadar hızlı gerçekleşir ve bir takım tat ve aromaları ortaya çıkar.

Özellikle etler büyük lokantalarda daha çok lezzet kazanması için 2-3 ay soğuk ortamda bekletildikten sonra müşterilere sunuluyor. Ne kadar uzun süre beklerse et o kadar lezzetli olur. Ayrıca etin bekletilerek dinlendirilmesiyle sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olur" diye konuştu.

 

AA

GETIR GARDAŞ GETİR
 // DÜNYANIN TEK OT YİYEN ETOBUR ADAMI
Hele şu et'i bi görelim de, gerisi Allah kerim....
12 Ekim 2013 Cumartesi 19:33
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler