YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurala uymayan tıp merkezine avantaj yok
Kurala uymayan tıp merkezine avantaj yok
22 Temmuz 2013 12:27
Sağlık Bakanlığı, yönetmelik değişikliğiyle istenilen şartları yerine getirmemiş tıp merkezlerini kapatmayacak ancak bu merkezlere, kurallara uygun tıp merkezlerine sağlanan avantajlardan yararlandırmayacak.

Sağlık Bakanlığı, yönetmeliğe göre, iyileştirme şartlarını yerine getirmesi için bu yıl sonunda süresi dolacak tıp merkezi ve poliklinikleri kapatmak yerine, kalitesine göre sınıflandırma yaparak sağlanacak imkanlardan şartları daha iyi olan A ve B tipi merkezleri faydalandırma kararı aldı.  

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, "Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"le, birçok uygulamanın değiştiğini söyledi.

 Daha önceki yönetmeliğe göre, tüm tıp merkezleri ve sağlık hizmeti sunan merkezlerin müstakil binada olması gerektiğini ve yıl sonuna kadar tanınan süreye uymayanların Bakanlık tarafından kapatılacağını anımsatan Şencan, mevcut binaların müstakil şartlara dönüştürülmesinde imarla ilgili ciddi sıkıntılar tespit edildiğini belirtti. Şencan, yürürlüğe giren değişikliğikle artık Bakanlık tarafından bu şartları yerine getirmeyen tıp merkezi ve polikliniklerin kapatılmayacağını ifade etti.  

A ve B tipi tıp merkezlerinde cerrahi uygulamalara izin çıktı

Serbest muayenehanesinde çalışan hekimlerin, daha önce hastasına cerrahi bir müdahaleyi sadece özel hastanelerde yapabildiğini anımsatan Şencan, "Artık, hekim A ve B tipi tıp merkezlerinde bu teşhis ve tedavi uygulamalarını yapabilecek" dedi.  

Tıp merkezleri birleşerek özel hastaneye dönüşemeyecek

Tıp merkezlerinin 31 Arılık 2013 tarihinden itibaren özel hastaneye dönüşme imkanın son bulacağını da vurgulayan Şencan, şöyle devam etti:

"Doktor kadrolarının parayla alınıp satılması ve bunun bir sektör haline gelmesi gibi bir durum ile karşılaşıldı. Buna izin vermemek için bu uygulamayı yıl sonunda kaldırıyoruz. Tıp merkezleri, tıp merkezleri olarak kalacak, birleşerek özel hastane olamayacak. "

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler